zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 3. 2. 2021

05.02.2021
Voda
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 3. 2. 2021

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zlepšil, ale zůstal celkově normální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně stagnovala, až mírně rostla. Podíl pramenů, u kterých bylo dosaženo silného či mimořádného sucha, oproti minulému příliš nezměnil a tvoří 28 % všech objektů.

V období od 27. 1. do 3. 2. docházelo k častým srážkám (sněhovým i dešťovým), které spolu s táním sněhu způsobeným oteplením zejména ve dnech 2. a 3. 2. 2021, vedly k zvýšení vodnosti v tocích. V porovnání s dlouhodobými průměrnými průtoky pro toto období jsou na většině území České republiky průtoky průměrné či nadprůměrné. Výjimkou je západní a severozápadní část území České republiky, kde jsou průtoky spíše podprůměrné. V příštích dnech je očekáván vzestup hladin vodních toků v důsledku tání sněhové pokrývky a srážek.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny ze 68 - 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. S ohledem na aktuální zásoby vody ve sněhu a očekávané tání bylo na některých vodních dílech zahájeno předvypouštění pro případné zachycení a transformaci zvýšených průtoků.

Za měsíc leden bylo z významných vodních nádrží nadlepšeno 15,01 mil. m3 do vodních toků pod nádržemi. Během ledna rovněž došlo k akumulaci vody v zásobních prostorech významných vodních děl, a to v součtu za všechny státní podniky Povodí celkem 61,41 mil. m3.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí