zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud ve Francii: Stát je odpovědný za pochybení v ochraně klimatu

09.02.2021
Klimatické změny
Šlendryján
Soud ve Francii: Stát je odpovědný za pochybení v ochraně klimatu

Pařížský správní soud dnes rozhodl, že francouzský stát je spoluodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování. Ekologické organizace, které na stát podaly žalobu, považují verdikt za "historické vítězství pro klima", uvedla agentura DPA.

Soud podle svého prohlášení prověřoval, zda existuje příčinná souvislost mezi škodami na životním prostředí a vládě přisuzovanými nedostatky v boji proti změnám klimatu. Konstatoval, že alespoň za část škod stát zodpovědný je. O případných opatřeních rozhodne soud do dvou měsíců. Stát se může proti rozsudku odvolat.

Žalobu proti státu podala v roce 2019 čtveřice organizací sdružených v hnutí Otázka století (L'Affaire du siecle), která má za cíl přitáhnout pozornost veřejnosti k dopadům klimatických změn. Kampaň podpořilo množství známých osobností, například herečky Marion Cotillardová či Juliette Binocheová.

"Justice uznala, že nečinnost státu ve vztahu ke změnám klimatu je protiprávní," reagovalo sdružení. "Soud teď musí rozhodnout, zda státu nařídí přijmout dodatečná opatření, aby omezil emise skleníkových plynů a plnil své závazky při ochraně klimatu."

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí