zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 10. 2. 2021

12.02.2021
Voda
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 10. 2. 2021

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem výrazně zlepšil až na silně nadnormální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně stagnovala, až mírně rostla. Podíl pramenů, u kterých bylo dosaženo silného či mimořádného sucha, oproti minulému poklesl a tvoří 17 % všech objektů.

V důsledku srážek a oteplení z druhé poloviny minulého týdne došlo ke zvýšení hladin na většině vodních toků, na některých místech došlo k překročení I. a II. stupně povodňové aktivity, nebyly však zaznamenány větší škody. Ochlazení z počátku tohoto týdne doprovázely vydatné sněhové srážky, díky kterým se zvýšila zásoba vody ve sněhu (sníh nyní leží na většině území České republiky), průtoky ve vodních tocích mají zvolna klesající tendenci. Na většině území České republiky jsou průtoky ve vodních tocích nadprůměrné v porovnání s dlouhodobými průměry.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny ze 75 - 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. S ohledem na aktuální zásoby vody ve sněhu byly některé nádrže předvypuštěny pro případné zachycení a transformaci zvýšených průtoků v důsledku tání sněhu.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí