zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město Olomouc uděluje pokuty za černé skládky

22.02.2021
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Město Olomouc uděluje pokuty za černé skládky

V některých lokalitách ve městě by bylo možné si kontejnerové stání splést se skládkou. Lidé zde odkládají velký odpad, který ale patří do sběrového dvora, a hrozí jim za to velké pokuty. Tyto přestupky v nejproblémovějších místech nyní monitorují kamery a fotopasti.

Městu Olomouc s neukázněnými občany a podnikajícími osobami, kteří soustavně zakládají černé skládky na stanovištích s tříděným odpadem, došla trpělivost. Situace se v loňském roce zhoršila natolik, že bylo nutné ve spolupráci s městskou policií a technickými službami umístit do nejproblémovějších částí města mobilní kamery a fotopasti. Některé lokality připomínaly doslova veřejné skládky odpadů.

Tyto přestupky jsou řešeny blokovými pokutami nebo správním řízením. U podnikajících osob se navíc provádí kontroly, jak nakládají s odpady. Výše pokut za tyto přestupky může u občanů dosáhnout až 50 tisíc korun, u podnikajících osob je částka podstatně vyšší, horní hranice je deset milionů korun.

,,Proto upozorňujeme občany, aby na stanoviště s tříděným odpadem neodkládali odpad, který tam nepatří. Jedná se zejména o objemný odpad jako je nábytek, postele, matrace, skříně, kovové sušáky a podobně. Dalším nešvarem je odkládání objemného elektroodpadu, jako jsou televize, počítače, pračky, ledničky apod., ke kontejnerům, které jsou určeny ke sběru elektroodpadu. Do těchto kontejnerů ale patří jen elektroodpad malých rozměrů," vysvětluje náměstek primátora Otakar Bačák, který má odpadové hospodářství města ve své gesci. Na svoz objemných elektrospotřebičů není firma, která kontejnery provozuje, zavedena a ponechá je na místě. Úklid následně zajišťuje město Olomouc na své náklady.

Podnikající osoby na stanoviště odkládají odpad ze své podnikatelské činnosti, jako jsou pytle se stavebním odpadem, zbytky vodoinstalačního materiálu, obaly od těsnicích tmelů, zbytky izolačních materiálů, sanitární keramiku, obalový materiál a další. ,,Firma nabídne zákazníkovi například při rekonstrukci koupelny, že odpad odstraní legálním způsobem, a za to si nechá samozřejmě zaplatit. Místo toho, aby odpad předala sběrovému dvoru pro podnikatele, recyklační firmě nebo na skládce odpadů, což se musí platit, je pohodí na stanoviště s tříděným odpadem a peníze za likvidaci jí zůstanou. Město Olomouc pak musí na své náklady tento odpad odstranit," popisuje zjištěnou skutečnost náměstek Bačák.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí