zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropa hledá inovátory. Mají změnit trh nerostných surovin

17.02.2021
Technologie
Firemní ekologie
Geologie
Evropa hledá inovátory. Mají změnit trh nerostných surovin

Co můžeme změnit, abychom zanechali dostatek nerostných surovin i pro další generace? Téma, které řeší program Evropského inovačního a technologického institutu EIT RawMaterials. A odpovědi úspěšně hledá u inovačních firem i jednotlivců. Jejich chytré nápady podporuje nejen po stránce finanční, ale i odborné. Inovátoři tak můžou své záměry přeměnit do výrobků a služeb, a rozjet tak smysluplné podnikání.

Firma Qoolers se zaměřuje na e-mobilitu a vyvíjí udržitelné autobaterie. Společnost AtomTrace zase vyvíjí a vyrábí analytické přístroje, které jsou využitelné mimo jiné při těžbě. Společné mají hned dvě věci: obě dělají z Brna velkou (zelenou) díru do celého světa. A obě v minulosti v programu EIT Raw Materials uspěly. ,,Spolupráce s touto evropskou komunitou jim přinesla nejen podporu 60 tisíc eur na další vývoj jejich produktů, ale také zpětnou vazbu od odborníků, propojení s možnými zákazníky ze zahraničí a zaslouženou mezinárodní pozornost," říká Monika Vrbková z inovační agentury JIC, která se o propagaci programu v Česku stará.

EIT RawMaterials je nejen organizace EIT, ale zároveň největší inovační komunitou v odvětví surovin na světě. Propojováním podnikatelských, vzdělávacích a výzkumných subjektů posiluje inovační schopnost Evropy a nachází řešení aktuálních globálních problémů - v tomto případě tenčící se zásoby nerostných surovin. Aktuálně hledá další firmy nebo jednotlivce, kteří v této oblasti cítí uchopitelnou byznysovou příležitost. EIT RawMaterials vypsal aktuálně dva programy, které cílí jak na začínající podnikatele (i nepodnikatele) s nápadem, tak na zavedené firmy, které umějí na trhu s nerostnými surovinami nejen chodit, ale především také pomáhat.

Finanční podporu až 60 tisíc eur na urychlení vývoje konkrétního produktu nabízí program Booster, kterým prošly dvě výše zmíněné firmy z Brna. ,,To že stojíme za investici, že jsme vysoce inovativní a že naše projekty jsou kvalitní, bráno evaluací Evropské komise, to je něco, co nás ujišťuje v tom, že naše práce dává smysl," říká Jan Proček z firmy AtomTrace. Program podporuje inovativní řešení založená na umělé inteligenci, na výrobě udržitelných materiálů pro mobilitu budoucnosti nebo byznys modely, které jsou založené na principech cirkulární ekonomiky.

Program Accelerator pak nabízí finanční i konzultační podporu. Tříměsíční poradenství a 15 tisíc eur umožňuje inovátorům ověřit si, nakolik jsou jejich produkty či služby technicky proveditelné a jaký mají komerční potenciál. Velkou šanci uspět mají typicky projekty, které přináší inovace do oblasti průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, cirkulární projekty nebo projekty, které dokážou nahradit nedostupné a toxické materiály. Uzávěrka programu Accelerator je 3. března, do programu Booster se můžou inovátoři hlásit do 31. března. ,,Žadatelům jsme připraveni pomoci, odpovědět jim na případné otázky a provést je provést procesem přihlašování," uzavírá Monika Vrbková z JICu.

PAVLA OLBRZYMKOVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí