zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Údržba veřejné zeleně v Olomouci stojí ročně 100 mil. Kč

11.03.2021
Urbánní ekologie
Údržba veřejné zeleně v Olomouci stojí ročně 100 mil. Kč

Údržba veřejné zeleně v Olomouci si ročně vyžádá zhruba sto milionů korun, přičemž dvě třetiny nákladů připadají na trávníky. Olomouc ve srovnání s ostatními městy investuje více peněz do letniček a trvalek, což souvisí s dlouholetou tradicí jejich pěstování v městských parcích. Vyplývá to ze strategie zaměřené na veřejnou zeleň, kterou dnes projednalo městské zastupitelstvo.

V Olomouc je 723 základních ploch zeleně o celkové výměře 871 hektarů, které slouží jako zázemí pro odpočinek a rekreaci obyvatel i jako náhrada přírodního prostředí. Celkové roční náklady na údržbu zeleně odborníci vyčíslili na 101,4 milionu korun, na trávníky připadá 66,9 mil Kč.

"Relativně vysoký podíl nákladů na péči o trávníky je ve skutečnosti nižší než ve srovnatelných městech, jako je Ostrava, Pardubice či Kladno," uvedli autoři analýzy.

Letničky se na celkových nákladech podílí 4,2 procenty a trvalkové záhony 8,8 procenta. "Tento podíl nákladů je ve srovnání s jinými městy relativně vysoký, zdůvodnitelný vysokou kvalitou zahradních úprav v parcích, především v areálu Flóra," stojí v analýze.

V nákladech na běžnou údržbu zeleně nejsou zahrnuty investice do rozvoje jejích ploch. V Olomouci je plánováno založení několika nových parků, například na Nových Sadech či Lazcích. Odhadované náklady na tyto parky jsou zhruba 40 milionů korun. Další peníze si vyžádá rozvoj historických parků.

Významnou součástí zeleně města jsou rekreační lesy. "Pro zlepšení rekreačního způsobu využití lesů je zapotřebí postupně zpracovat podrobnější projekty. Odhad nákladů na opatření na porostech a dovybavení rekreačních lesů je celkem 13,28 milionu korun," uvedli autoři analýzy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí