zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EDN k asanaci kůrovcového dřeva povoleno od 1. 3. 2021

12.03.2021
Les
EDN k asanaci kůrovcového dřeva povoleno od 1. 3. 2021

Povolení použití přípravku EDN (ethandinitril) k fumigaci dřeva napadeného kůrovcem.

Dne 1. 3. 2021 bylo uveřejněno nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského č.j. UKZUZ 027771/2021, kterým se povoluje použití přípravku EDN (ethandinitril) k fumigaci dřeva napadeného kůrovcem, a to od 1. 3. 2021 do 28. 6. 2021 (tj. na dobu 120 dní). V rámci tohoto povolení byla po novém posouzení zdravotních rizik významně zkrácena předepsaná minimální doba skladování po ošetření.

ÚKZÚZ - úřední desky

Přípravek lze použít k asanaci smrkového dřeva napadeného kůrovci (lýkožrout smrkový, l. severský) na skladech dřeva nebo na skládkách dřeva v lese, při dodržení dalších podmínek pro provedení aplikace uvedených v nařízení. Metoda je vhodná zejména pro ošetřování dřeva ve velkých objemech. Vlastní ošetření je realizováno jako fumigace dřeva pod plachtou, které s ohledem na nebezpečnost přípravku zajišťují výhradně pracovníci výrobce - Lučební závody Draslovka a.s. Kolín; pro konzultaci přípravy skládek a domluvu provedení fumigace je nutné kontaktovat výrobce přípravku (kontakt: kurovec@draslovka.cz, tereza.kupcova@draslovka.cz; další informace např.: http://www.bluefume.cz/; leták viz příloha).

Na asanaci kůrovcem napadeného dřeva přípravkem EDN se vztahuje příspěvek na ochranu lesa, poskytovaný MZe na základě nařízení vlády č. 30/2014 Sb., o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti.

Aktuální rozsah podpor lesního hospodářství a myslivosti

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí