zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 10. 3. 2021

12.03.2021
Voda
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 10. 3. 2021

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 9. týdnu na území ČR celkově silně nadnormální. Na žádném ze sledovaných povodí nebyla hladina podnormální.

Vydatnost pramenů se ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR mírně zlepšila a celkově u pramenů převažovala stagnace až mírné zvětšování vydatnosti.

V období od 3. 3. do 10. 3. 2021 byly na území České republiky zaznamenány srážky do 20 mm. Zásoby vody ve sněhu se i nadále snižují, sněhová pokrývka se nachází pouze ve vyšších polohách nad 800 m n. m. Průtoky na většině vodních toků mají setrvalou nebo zvolna klesající tendenci. V porovnání s dlouhodobými průtoky pro aktuální období se průtoky ve vodních tocích na většině území České republiky pohybují v rozmezí 50 - 100 % dlouhodobého průměru.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny ze 70 - 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. S ohledem na aktuální zásoby vody ve sněhu bylo na některých vodních dílech zahájeno předvypouštění pro případné zachycení a transformaci zvýšených průtoků.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí