zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čápi se vracejí. Zapojte se do sledování hnízd

13.03.2021
Příroda
Čápi se vracejí. Zapojte se do sledování hnízd

Dle známé pranostiky právě dnes, na svatého Řehoře, čápi letí přes moře. Skutečnost je ale trošku jiná - první čápi již přilétli! Jak ukazuje mapa hnízd čápů bílých na www.birdlife.cz, již 42 hnízd (pozn.: údaj k pátečnímu ránu) je obsazeno. Kdy obsadí zbývající hnízda? Kolik párů přiletí a kolik vyvedou mláďat? Odpovědi na tyto otázky zjišťuje Česká společnost ornitologická s pomocí veřejnosti.Čápi bílí. Foto: Luboš Mráz

,,V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Loni se zapojilo neuvěřitelných 699 spolupracovníků," uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, koordinátor programu Čapí hnízda. Zvýšený zájem spojuje s omezením cestování v loňském roce. ,,Více lidí zůstávalo v Česku a své výlety oživovali pozorováním čápů," domnívá se Dobruská.

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. Momentálně je sice možné sledovat pouze hnízda v nejbližším okolí, ale i taková pozorování mají velký smysl. Obzvláště nyní, kdy se dobrovolníci, kteří obvykle mapují větší počet hnízd, k mnoha hnízdům nedostanou.

Podívejte se do mapy, jestli není hnízdo čápů i ve vašem okolí a zaznamenejte, jestli už čáp přiletěl

Více informací hledejte na birdlife.cz/capi

I když někteří čápi již přilétli (pravděpodobně jedinci zimující ve střední nebo jižní Evropě), většina se začne objevovat v následujících dnech. Právě tyto dny jsou klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. ,,Sledujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování zadejte na www.birdlife.cz. I když čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte ,,čáp nepozorován". Jen tak budeme vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl," doplňuje Dobruská. Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí