zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Národnímu parku Šumava je 30 let, CHKO zde je již od roku 1963

19.03.2021
Chráněná území
Národnímu parku Šumava je 30 let, CHKO zde je již od roku 1963

Vizitka Národního parku Šumava od jehož zřízení uplyne 20. března 30 let:

Zřízení: nařízením vlády ze dne 20. března 1991; nařízení vlády nabylo účinnosti 10. května 1991.

Rozloha: 680 km2 (největší ze čtyř českých národních parků); park byl vyčleněn z největší chráněné krajinné oblasti (CHKO) tehdejšího Československa - CHKO Šumava zřízené v roce 1963 na rozloze 1630 km2. Zbytková CHKO nyní tvoří ochranné pásmo NP.

Poloha: NP leží na hranicích ČR s Rakouskem a Německem, a to na území Jihočeského (okres Prachatice, malá část okres Český Krumlov) a Plzeňského kraje (okres Klatovy). Na německé straně na něj navazuje NP Bavorský les (240 km2), na české straně je obklopen CHKO Šumava.

Charakteristika: největší souvislý komplex lesů ve střední Evropě (lesy zabírají zhruba 80 procent rozlohy parku - zelená střecha Evropy), rozvodí Severního (Vltava) a Černého moře (Dunaj); park leží v nadmořské výšce od 570 m n. m. (údolí Otavy u Rejštejna) po 1378 m n. m. (Plechý), na jeho území jsou tři z pěti ledovcových šumavských jezer (Plešné, Laka, Prášilské).

Ochrana území: NP je od loňského března rozdělen do čtyř zón podle cílů ochrany a stavu ekosystémů (do loňského března byly tři zóny) - zóna přírodní (27,7 procenta plochy, ponechá se pouze přírodním procesům), zóna přírodě blízká (zabere 24,6 procenta plochy, počítá s minimálním zásahem lidí), zóna soustředěné péče o přírodu (více 46 procent plochy) a zóna kulturní krajiny (1,2 procenta území parku, hlavně zastavěné a zastavitelné lokality). NP Šumava má území rozdělené na tři strážní obvody - Stožecko, Modravsko a Prášilsko.

Osídlení: v NP Šumava je sedm obcí (Borová Lada, Horská Kvilda, Kvilda, Modrava, Prášily, Srní, Stožec) a několik místních částí, celkem zde trvale žije asi 1200 obyvatel.

CHKO Šumava: CHKO, která tvoří ochranné pásmo NP, má rozlohu 990 km2; na jejím území jsou některé zvláště cenné části Šumavy - čtyři národní přírodní rezervace (Černé a Čertovo jezero, Boubín, Bílá strž, Velká niva) a několik desítek přírodních rezervací a přírodních památek (celková plocha zvláště chráněných území v CHKO přesahuje 60 km2); na území CHKO leží i většina přehradní nádrže Lipno.

Sídlo správy NP a CHKO Šumava: Vimperk (Prachaticko)

Vedení: Pavel Hubený (ředitel, od května 2014 do června 2015 pověřený ředitel)

Ostatní:

- O způsobu péče o Národní park Šumava a zejména lidské zásahy v jeho lesích se vedou dlouholeté spory. Jejich symbolem se stal zejména osud stromů, napadených lýkožroutem. Zatímco jedna skupina odborné veřejnosti i laiků prosazuje, aby se takové stromy těžily i v nejpřísněji střežené zóně národního parku, druzí chtějí ponechat les přirozenému vývoji. Různí ředitelé NP z posledních let zastávali oba přístupy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí