zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP: Nově se budou rozlišovat havárie mimořádného rozsahu

18.03.2021
Havárie
MŽP: Nově se budou rozlišovat havárie mimořádného rozsahu

Rozlišení havárie mimořádného rozsahu či vyšší sankce pro původce jsou některé změny ve vyšetřování havárií, které by měly být součástí novely vodního zákona. Zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) o tom dnes hovořili na jednání sněmovního Výboru pro životní prostředí. Novela má zlepšit vyšetřování budoucích havárií. Změny vznikly v důsledku zářijové ekologické katastrofy na řece Bečvě a následné sněmovní výzvy.

"Zásadní změna, která je tam nově, je rozlišení havárie mimořádného rozsahu. Což je nějaké definované mimořádně závažné porušení jakosti povrchových nebo podzemních vod s kritérií, které jsou demonstrativní," uvedl Libor Dvořák, který na MŽP vede legislativní odbor. Podle něj se taková havárie vyznačuje závažným, dlouhotrvajícím únikem závažné látky nebo úhynem ryb a jiných vodních živočichů ve značném rozsahu.

Dvořák podotkl, že nyní v haváriích standardně vystupuje příslušný vodoprávní úřad, který provádí šetření příčin havárie i řízení prací. Má to tak být i nadále - ovšem s výjimkou havárie mimořádného rozsahu. Tam posílí role Hasičského záchranného sboru, další subjekty s ním budou spolupracovat. Současný mechanismus označil jako nedostatečný.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zdůraznil, že hasiči jsou na místě mezi prvními, patří do integrovaného záchranného systému a mají jasné vedení. U části čistíren odpadních vod by podle Dvořáka mělo také znovu nastat schvalování provozních řádů vodoprávními úřady.

"Potom je tam také doplněna povinnost původce havárie uhrazovat náklady spojené jak s šetřením, tak s likvidačními pracemi a pak podobně s pracemi sanačními," řekl Dvořák. Dodal, že pokud bude havárie přesahovat území kraje, bude určen krajský úřad, v jehož správním obvodu havárie vznikla. Při neznámé příčině to připadne úřadu, jehož oblast nejvíce zasáhla.

Podle Dvořáka jsou další zásadní změny v sankcích - hlavně jejich navýšení. "Nejzásadnější je asi vypouštění odpadních vod s obsahem nebezpečných závadných látek bez povolení," podotkl Dvořák s tím, že tam horní hranice sankci stoupne na 25 milionů korun. "Nově jsou tam uvedeny sankce pro původce za způsobení havárie a výrazně se zvyšují sankce za neohlášení havárie a za neučinění opatření k zneškodňování havárie," dodal Dvořák. Bližší podrobnosti neuvedl. Novela by podle něj měla jít do připomínkového řízení na přelomu března a dubna.

Sněmovna v prosinci vyzvala Brabce k vypracování předpisu pro jednotný přístupu k řešení havárií v životním prostředí, z něhož by vyplývaly kompetence orgánů státní správy a dalších subjektů. Žádala i závazné postupy úpravy šetření a předávání informací mezi zúčastněnými a evidenci těchto úkonů. Předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti) dnes uvedla, že podle ní nastíněné změny rozsahu požadavku neodpovídají. Brabec odpověděl, že věci v připravované novele obsaženy jsou. Některé však potřebují zákonné zmocnění.

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Průběh vyšetřování, které stále není ukončeno, čelí kritice opozice, ekologů i rybářů. Kritizována je Česká inspekce životního prostředí, kritice čelí i ministr Brabec. Ten opakovaně říká, že šetření je v kompetenci policie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí