zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Depo k rozvouz zboží elektrokoly bude v Praze na Florenci nastálo

26.03.2021
Doprava
Urbánní ekologie
Depo k rozvouz zboží elektrokoly bude v Praze na Florenci nastálo

Cyklodepo pro rozvoz zboží po centru Prahy elektrokoly bude na Těšnově fungovat i po skončení pilotního provozu naplánovaného do konce dubna. Depot.bike tak bude od 1. května 2021 pod magistrálou na dobu neurčitou. Důvodem je ekologický způsob dopravy balíků i zvýšený zájem logistických firem. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Místo pro přeložení zboží z dodávek na nákladní elektrokola zahájilo provoz 18. listopadu 2020 a pro magistrát ho provozuje společnost ekolo.cz.

"Inovaci v pražské logistice se daří, ze strany byznysu je o ní zájem a má smysl v ní pokračovat a dále rozvíjet. Od začátku fungování cyklodepa na Těšnově kurýři doručili více než 20.000 zásilek a odlehčují tím centru Prahy od zbytečné dopravy," řekl na dotaz ČTK náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Po změně režimu z pilotního na běžný provozovatel depo upraví, vybuduje vzhlednější ploty, upraví vnitřní uspořádání a zlepší vybavení. Otevřeno bude mocí být také o víkendu a bude možné zde postavit boxy na balíky nebo podatelnu a výdejnu balíků.

V areálu je osm míst pro kontejnery osmi firem. Společnosti přivezou své zásilky a odsud je kurýři odvezou do historického centra. V případě nemožnosti doručení zásilek se balíčky vrací na Těšnov, nikoliv do vzdálených skladů. Tím se snižují emise ve městě. Vedení města v současné době hledá další místo pro podobné depo, zejména na levém břehu Vltavy.

Pražské zastupitelstvo předloni přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise kysličníku uhličitého v metropoli o 45 procent. Do roku 2050 má být město tzv. bezuhlíkové. K tomu má napomoci podpora udržitelných druhů dopravy, výsadba zeleně či energetické úspory ve veřejných budovách.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí