zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní garance za ekologické škody loni klesly na 137,2 mld. Kč

29.03.2021
Sanace, staré zátěže
Státní garance za ekologické škody loni klesly na 137,2 mld. Kč

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 137,2 miliardy korun. V meziročním srovnání tak garance klesly o zhruba 0,6 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu ministerstva financí, který dostane v pondělí vláda pro informaci. ČTK má materiál k dispozici. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za zhruba 175,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Platí se z peněz z privatizací.

Z materiálu vyplývá, že ke konci loňského roku bylo na účtech privatizace 19 miliard korun. Z toho 16,7 miliardy korun jsou peníze z tzv. velké privatizace a 2,3 miliardy z malé privatizace, ty ovšem nelze podle zákona použít pro odstraňování ekologických škod vzniklých před privatizací. Na účtech jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy hlavně od společnosti ČEZ.

Ve srovnání s koncem roku 2019 se podle materiálu o čtyři snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 128 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvou zveřejňuje MF na internetu. "V roce 2020 neschválila vláda žádnou novou smluvní garanci na vypořádání staré ekologické zátěže," uvádí dále materiál.

V březnu 2017 MF informovalo, že všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce ministerstvo financí zadat do deseti až 12 let.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí