zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ŠKODA AUTO se podeváté účastní akce Hodina země

30.03.2021
Ekologická auta
ŠKODA AUTO se podeváté účastní akce Hodina země

Minulou sobotu vypnula společnost ŠKODA AUTO v době od 20:30 do 21:30 hodin všechna světla ve 28 provozech svých českých výrobních závodů i v závodech v indické Púně a v ruské Kaluze. Stalo se tak v rámci mezinárodní iniciativy ,,Hodina země" Světového fondu na ochranu přírody (WWF), které se společnost ŠKODA AUTO zúčastnila už podeváté v řadě. Touto akcí chce česká automobilka symbolicky upozornit na své úsilí o ochranu životního prostředí a klimatu. Automobilka chce do roku 2025 snížit všechny s výrobou související vlivy na životní prostředí o 52,5 procenta oproti roku 2010. Vedle emisí CO2 tyto vlivy zahrnují i spotřebu energií a vody.

V hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi, stejně jako v Servisním centru v Kosmonosech, a v závodech v Kvasinách a ve Vrchlabí minulou sobotu na hodinu zhasla světla. Také továrny v indické Púně a v ruské Kaluze zůstaly na hodinu neosvětlené. Svou účastí na celosvětové iniciativě ,,Hodina země" vyslala společnost ŠKODA AUTO signál na podporu ochrany životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje podniků. Pomocí různých strategií a opatření chce automobilka svou ekologickou bilanci dále zlepšovat.

Veškerá energie, s níž společnost ŠKODA AUTO v českých závodech vyrábí vozy a komponenty, bude od druhé poloviny tohoto desetiletí uhlíkově neutrální. První uhlíkově neutrální výrobní závod automobilky ŠKODA je ten ve Vrchlabí, a to již od konce roku 2020. Automobilka důsledně sází na alternativní energie: na konci roku 2021 bude v této souvislosti zemní plyn nahrazen uhlíkově neutrálním metanem z bioplynových stanic.

ŠKODA AUTO sloučila své ekologické aktivity do strategie ,,GreenFuture". Ta se skládá ze tří částí: ,,GreenProduct" se zaměřuje na vývoj energeticky efektivních pohonů a na využití recyklovatelných materiálů ve vozech. Pomocí opatření z oblasti ,,GreenRetail" společnost ŠKODA AUTO podporuje ekologické hospodaření svých prodejců a servisů. ,,GreenFactory" zahrnuje všechny aktivity, umožňující výrobu šetrnou k přírodním zdrojům. Ukazatele, jako je spotřeba energií a vody nebo množství odpadu na jeden vyrobený vůz se přesně evidují a zlepšují, stejně jako emise CO2 nebo emise takzvaných těkavých organických sloučenin (VOC), které vznikají například při lakování karoserií.

Současně s ,,GreenFuture" se značka ŠKODA řídí také strategií ,,goTOzero" koncernu Volkswagen. Ta se zabývá tematickými oblastmi Změny klimatu, Zdrojů, Kvality ovzduší a Compliance životního prostředí a definuje ekologická pravidla. Závazek koncernu Volkswagen zní: pro všechny naše produkty a řešení mobility usilujeme o to, abychom po celou dobu životního cyklu - od těžby surovin až po konec životního cyklu - minimalizovali dopady na životní prostředí, abychom nenarušovali ekosystémy a vytvářeli pozitivní dopady na společnost. Compliance s ekologickými pravidly, standardy a dobrovolnými závazky je základním předpokladem našeho jednání.

Rozsáhlá angažovanost zaměstnanců ve prospěch životního prostředí
Spolu se svými zaměstnanci je společnost ŠKODA AUTO aktivní v řadě projektů věnovaných výsadbě lesů a zajištění jejich druhové skladby. Jedním z příkladů je iniciativa ,,Za každý prodaný vůz jeden strom", která byla uvedena do života v roce 2007 a jíž se na dobrovolné bázi a bez nároku na odměnu účastní mnoho zaměstnanců společnosti ŠKODA AUTO - mezi nimi i trainees, žáci a studenti Středního odborného učiliště ŠKODA AUTO. Do konce roku 2021 má být vysazen miliontý strom.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí