zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prodej hybridů v 1. čtvrtletí stoupl o 83 procent na 4705 aut

19.04.2021
Doprava
Ekologická auta
Prodej hybridů v 1. čtvrtletí stoupl o 83 procent na 4705 aut

Prodej vozů s hybridním pohonem v Česku v 1. čtvrtletí vzrostl o 83 procent na 4705 automobilů, z toho 943 aut tvořily plug-in hybridy do zásuvky. Jejich počet se meziročně zdvojnásobil, naopak počet nově registrovaných elektromobilů klesl o třetinu na 563 vozidel. Vyplývá to z aktuálních údajů Svazu dovozců automobilů.

Za poklesem prodeje elektromobilů stojí podle automobilového experta EY Petra Knapa omezená nabídka na trhu i velký důraz na registrace v závěru minulého roku včetně nového modelu Škody Enyaq. "Nyní se čeká na další velký impuls, což by mohla být cenově dostupná Dacia Spring. Ale obávám se, že bez pobídek státu, primárně pro firmy, a dalšího rozvoje dobíjecí infrastruktury bude náběh bateriových vozů poměrně pomalý," řekl ČTK.

Nejvíce hybridních vozů prodala Toyota s 1050 registracemi, druhá příčka patří Fordu se 776 vozy a třetí skončila Škoda s 577 vozy. Ta byla zároveň nejprodávanější značkou elektromobilů s 201 vozy, následuje Tesla s prodejem 69 aut a Volkswagen, který prodal o čtyři elektromobily méně.

"Vozy s hybridním pohonem zaznamenávají kontinuální růst. Je to vidět i na prodejích značek Toyota a Lexus. Růst prodeje hybridů včetně plug-in hybridů i nadále očekáváme, a to zejména díky rozšiřující se a stále dostupnější nabídce a zvyšující se oblíbenosti u zákazníků," řekl dnes ČTK generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Prodej nových osobních aut v tuzemsku v prvním čtvrtletí ztrácel na loňský rok zhruba 1,3 procenta, když si lidé a firmy pořídili 49.534 vozů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí