Sobota, 20. dubna 2024

Vědci našli divoký druh kávovníku, který odolá oteplování

Vědci našli divoký druh kávovníku, který odolá oteplování

Kávovník úzkolistý je divoký druh pocházející ze západní Afriky, o němž se myslelo, že až na Pobřeží slonoviny už nikde jinde neroste. Nedávno se ale divoce rostoucí rostliny našly i v Sieře Leone, kde se před stoletím tento druh kávovníku pěstoval. Protože lépe než ostatní druhy snáší vysoké teploty, může být v době klimatických změn kávou budoucnosti, píše na svém webu BBC.

Káva ze zrn rostliny Coffea stenophylla chutná podobně jako arabská káva, avšak daří se jí ve větším horku. Podle vědeckých studií bude do roku 2050 vzhledem k oteplování klimatu asi polovina pozemků využívaných nyní k pěstování kávovníku nepoužitelná. Aaron Davis z královské botanické zahrady v Kew v Londýně, který vede výzkum kávovníku, se domnívá, že najít divoce rostoucí druh, který má dobrou chuť a odolává horku a suchu, je svatý grál pro celou branži. "Ochutnal jsem mnoho divokých druhů kávy, které nejsou moc dobré a chutí se nepodobají arabice, takže jsme ani tentokrát moc neočekávali. Naprosto nás ohromilo, že tato káva byla velmi chutná. A díky svým vlastnostem je odolná vůči klimatické změně, bude růst i rodit v mnohem teplejším podnebí než kávovník arabský," řekl Davis.

Vědci po objevu upražili menší množství kávových zrn z rostlin ze Sierry Leone a Pobřeží slonoviny a uvařili z nich kávu, již předložili ochutnávačům, kteří nevěděli, jaký druh pijí. Více než 80 procent z nich nedokázalo rozeznat arabskou kávu (Coffea arabica) od té z kávovníku úzkolistého (Coffea stenophylla). Výsledek testu byl zveřejněn v odborném časopise Nature Plants, na studii se podílely francouzský výzkumný ústav Cirad a univerzita v Greenwichi. Dále se modelovaly klimatické podmínky, za nichž je kávovník úzkolistý schopný stále plodit, a zjistilo se, že toleruje teploty o šest stupňů vyšší než kávovník arabský. Doktor Davis si myslí, že se bude tento druh znovu pěstovat v Sieře Leoně ve velkém.

"Nebude v kavárnách v příštích dvou letech, ale myslím, že do pěti sedmi let se dostane na trh jako vysoce ceněný vzácnější druh kávy," řekl Davis.

Coffea arabica má oceňovanou chuť, roste v horách a 60 procent světové produkce kávy je právě tento druh. Je ale citlivá na klimatické změny, zemědělci už nyní zaznamenávají negativní dopad většího horka nebo nepravidelných dešťů. Produkci ohrožují také škůdci, extrémní počasí, nemoci a výkyvy cen.

Divoké druhy kávovníku rostou především v odlehlých afrických lesích a na Madagaskaru. Mimo Afriku pak v dalších tropických oblastech, například v Indii, na Srí Lance a v Austrálii. V lesích roste více než 100 druhů kávovníků, ale jenom hrstka z nich se používá k přípravě nápoje. Celému odvětví vévodí dva hlavní druhy - arabská káva a robusta (Coffea arabica a Coffea canephora).

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů