zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Young Energy Europe 2.0: Účastníci ušetří energii, finance a ovlivní své okolí

30.04.2021
Energie
Ekologické vzdělání a výchova
Firemní ekologie
Young Energy Europe 2.0: Účastníci ušetří energii, finance a ovlivní své okolí

Snížit emise CO? šetřit zdroje a zvednout povědomí o udržitelném stylu podnikání a života, je cílem pokračování vzdělávacího projektu Young Energy Europe. V rámci úvodního Kick-off meetingu 26. dubna byl vedoucí odboru Dr. Silke Karcher ze Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti (BMU) oficiálně zahájen Young Energy Europe 2.0. Během tříletého trvání prvního kurzu se tohoto projektu zúčastnilo v České republice celkem 33 společností. 76 ,,energetických skautů" obdrželo osvědčení. Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) již přijímá přihlášky do nového ročníku.

,,Young Energy Europe vyniká z celé řady projektů na ochranu klimatu v tom, že společnosti, které školí energetické skauty, mohou také významně snížit své výdaje, pokud budou realizovány jejich projekty na úspory energií a šetření zdrojů. To má pozitivní vliv na zisk společnosti, který je v dobách jako nyní důležitější než kdy dříve. Kurz se zaměřuje na skryté rezervy úspor energie a jiných zdrojů a účastníci se tak stávají ambasadory ochrany klimatu ve svých firmách," shrnul záměr projektu René Harun, zástupce výkonného člena představenstva ČNOPK.

Young Energy Europe cílí především na pracovníky výrobních a obchodních společností. Pro nové období se účastníky mohou stát také pracovníci obcí a krajů nebo komunálních podniků a služeb.

Odborní lektoři v kurzu nabídnou znalosti z oblasti úspor energií a dalších zdrojů a zároveň zájemce provedou i projektovým managementem a tzv. soft skills. Během kurzu budou účastníci pro své zaměstnavatele navrhovat úsporné projekty a vypracují konkrétní opatření na hospodárnější využití zdrojů ve své firmě. Tím přinášejí svým zaměstnavatelům často zároveň značnou finanční úsporu.

V prvním tříletém období se kromě Česka projektu účastnilo také Bulharsko, Řecko a Maďarsko. Dohromady se tak proškolilo 339 Energy Scouts ze 135 podniků. Kromě úspory energie se projekty zaměřily také na snížení spotřeby vody nebo plýtvání dalšími zdroji. Ve svých 143 projektech navrhli účastníci pro zaměstnavatele úsporná opatření, která by snížila emise CO? až o 26 600 tun ročně. Další projekty nabízely návody, jak ušetřit 44 000 MWh, 3,6 milionu litrů paliva, 531 000 m3 vody a 260 kg papíru. Cesta k úsporám vedla nejen přes technická opatření, ale také reorganizaci obecných pracovních procesů, změnou logistiky a dalšími organizačními opatřeními.

Nyní se do projektu připojilo také Polsko, Slovensko, Srbsko a Chorvatsko. Kurz je podporován BMU, v České republice je součástí Evropské iniciativy k ochraně klimatu (EUKI).

Plánované zahájení kurzu je červen 2021. Kurz i letos nabízíme zdarma. Jelikož je součástí kurzu týmová práce na projektu, měli by se přihlásit 2-4 pracovníci z jedné firmy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí