zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Blansko se potýká s černými skládkami, letos kvůli nim vydá 220.000 Kč

04.05.2021
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Blansko se potýká s černými skládkami, letos kvůli nim vydá 220.000 Kč

Blansko se potýká s černými skládkami, lidé je zakládají v okrajových částech města, v zahrádkářských oblastech a stále častěji i přímo v ulicích. Likvidace černých skládek přitom každoročně stojí desetitisíce. Jen letos městský rozpočet na tento účel počítá s částkou 220.000 korun. Radnice to uvedla na svém webu.

Největší problémy s černými skládkami jsou ve městě dlouhodobě například na Bačině, na sídlišti Písečná nebo v ulicích Komenského, Antonína Dvořáka a také v Kamnářské ulici na Zborovcích. Odpad se nelegálně hromadí nejčastěji v blízkosti separačních míst, kde jsou umístěny kontejnery. Černá skládka přitom vznikne jednoduše a lidé si mnohdy ani neuvědomí, že ji zakládají. Stačí kolem kontejnerů odložit třeba staré dveře, elektroniku nebo kusy nábytku.

"Velkým problémem jsou televize, které lidé položí volně u kontejnerů na elektrozařízení. V poslední době přibývá také případů, kdy obyvatelé na separačních místech odkládají sedačky, křesla a další nábytek. Tím vzniká černá skládka," uvedla vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková. Doplnila, že fyzickým osobám v tomto případě hrozí pokuta až 20.000 korun, právnickým až 300.000 korun.

Případy nelegálního ukládání odpadů radnice řeší ve spolupráci s městskou policií. S využitím kamerových záznamů se například podařilo najít původce černých skládek, které vznikly ve Svitavské, Okružní a v Salmově ulici.

"Vždy se snažíme dopátrat původce černé skládky. Většinu objasněných případů pak postupujeme do správního řízení," uvedl ředitel Městské policie Blansko Martin Lepka.

K ukládání rozměrných odpadů nebo vysloužilé elektroniky přitom mohou obyvatelé Blanska využít dvě sběrná střediska, a to v Horní Lhotě a v ulici Na Brankách. Lidé, kteří mají zaplacený poplatek za komunální odpad, ho tam mohou až na výjimky mohou odkládat zdarma. Výjimkou jsou například pneumatiky, nebezpečný odpad nebo stavební suť. Rozměrný odpad lze ale odložit i do velkoobjemových kontejnerů, které město vždy na jaře a na podzim přistavuje v ulicích i v místních částech. Dvakrát ročně pořádá i mobilní svoz nebezpečných odpadů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí