zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Francouzský Senát odmítl ústavní garanci boje proti klimatické změně

14.05.2021
Klimatické změny
Francouzský Senát odmítl ústavní garanci boje proti klimatické změně

Francouzský Senát schválil zmírnění navrhovaného ústavního závazku bojovat proti klimatické změně a zachovat biodiverzitu. Senátoři se tak podle agentury Reuters postavili proti dolní komoře parlamentu, což ohrožuje vyhlídky na referendum o této otázce.

Senát, v němž mají převahu konzervativní zákonodárci, odmítl legislativní návrh, podle něhož francouzská ústava "garantuje" boj proti klimatické změně. Senátoři dali přednost znění, které je méně závazné. Pravicoví senátoři vyjádřili obavy, že státní záruka by se mohla stát překážkou pro inovace a francouzské firmy.

Zákonodárci v pondělí v noci pozměnili znění návrhu plánované změny ústavy tak, že republika "chrání životní prostředí i biodiverzitu a jedná proti klimatické změně".

Prezident Emmanuel Macron přitom slíbil všelidové hlasování o zakotvení boje proti globálnímu oteplování do ústavy. Reagoval tak i na kritiku ze strany levicově orientovaných voličů a některých zákonodárců z jeho vlastní strany Republika v pohybu (REM), že nedělá dost pro ochranu planety.

Původní znění příslušné věty v článku jedna francouzské ústavy navrhla skupina 150 občanů, kteří se z iniciativy prezidenta podíleli také na jednotlivých návrzích rozsáhlého balíku boje proti klimatickým změnám.

Aby mohlo být vypsáno referendum, musí být obě parlamentní komory ve shodě ohledně navrhovaného závazku státu. Po nynějším hlasování Senátu vznikne společná komise senátorů a poslanců s cílem najít znění přijatelné pro obě komory.

Francie si vytyčila snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Minulý týden schválilo Národní shromáždění výraznou většinou balíček na ochranu klimatu.

Norma obsahuje mnoho konkrétních opatření včetně zákazu rozšiřování letišť či závazku snižovat množství odpadu z obalů. Podle ekologických aktivistů je to ale málo a také pařížský správní soud v únoru konstatoval, že francouzský stát je spoluzodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování. Státní školy mají mít povinnost nabízet v jídelnách alespoň jednou týdně veganská jídla, prodej automobilů s emisemi CO2 překračujícími 95 gramů na kilometr má být zakázán od roku 2030 a má být znemožněno pronajímat špatně izolované byty.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí