zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavba kanálu přes Viselskou kosu přitáhla hledače jantaru

15.05.2021
Geologie
Stavba kanálu přes Viselskou kosu přitáhla hledače jantaru

Stavba kanálu přes Viselskou kosu v Baltském moři přilákala hledače jantaru. Podle polských médií "jantarovou horečku" rozpoutali místní rybáři, kteří tvrdili, že našli kusy těchto drahokamů.

Lidé se v uplynulých dnech vydali na pláže v okolí vesnice Konty Rybackie, jiní stáli u bagru a ústí potrubí, které dopravuje písek ze dna budoucí vodní cesty. Místní televize uvedla, že se na povrch takto dostávají i stogramové valouny. Firma, která má stavbu kanálu přes Viselskou kosu na starosti, na staveništi posílila ochranu. Nicméně někteří hledači jantaru její zaměstnance neposlouchali, a tak na místo musela přijet i policie.

Viselskou kosu přetne pět metrů hluboký kanál v délce 1300 metrů. Půjde o součást nové vodní cesty z Gdaňského zálivu do Viselské zátoky. Usnadní se tak cesta do polského přístavu Elblong a lodě nebudou muset proplouvat průlivem kontrolovaným Ruskem. Projekt kanálu přes Viselskou kosu ovšem kritizují ekologové.

Většina jantaru na světě pochází z Baltu. Podle polského Státního geologického ústavu se ho na pobřeží ročně najde asi 5,5 tuny.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí