zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží má kladné stanovisko EIA

14.05.2021
Příroda
Voda
EIA
Zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží má kladné stanovisko EIA

Zvýšení hladiny střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o 35 centimetrů získalo souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí (MŽP) při posuzování vlivu stavby na okolí (EIA). Ministerstvo si ve stanovisku dalo 37 podmínek, například preferenci použití přírodních materiálů či spolupráci s Českou společností ornitologickou. Objem zadržené vody by se díky zvednutí hladiny zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit i zemědělským závlahám. Ekologové ale kritizují negativní vliv záměru na ptačí oblast.

Zamýšlené zvýšení hladiny Povodí Moravy je reakcí na sucho a na poptávku zemědělců, protože množství vody má být schopno nasytit vinice či ovocné sady na 5000 hektarech. Povodí Moravy už dříve uvedlo, že vzhledem k tomu, že nádrže jsou zkolaudované právě na hladinu vyšší o 35 centimetrů, než byla v minulých letech, není potřeba ani žádných velkých úprav. Nejvíc práce ale má být na střední nádrži, a to kvůli ochraně přírody, protože tato část novomlýnských nádrží je chráněnou přírodní rezervací.

Zvýšení hladiny by podle ornitologů totiž mělo za důsledek poškození ptačí oblasti, zaplavení ostrovů s hnízdními koloniemi a zánik mokřadních porostů.

Ministerstvo dalo ve stanovisku 37 podmínek. Například ohledně vlnolamů, preferování použití přírodních materiálů, instalace nových plovoucích ostrovů pro hnízdění ptáků či vytvoření pastviště pro husy. Povodí má také v řadě podmínek spolupracovat s krajským úřadem či právě s ornitology.

Podle ekologického spolku Děti Země se ale proces EIA odehrál vadným způsobem, ministerstvo podle něj metodicky nesprávně posoudilo vlivy záměru právě na ptačí oblast. "Podle nás postupovalo ministerstvo alibisticky, neboť mělo dokumentaci vrátit k přepracování a k vyjasnění řady rozporů, které nelze řešit bez veřejnosti po skončení procesu EIA. Některé podmínky jsou navíc spíše floskulí nebo jsou svým obsahem tak gumové, že si pod nimi lze představit cokoliv. Přitom mají být konkrétní, aby se jejich splnění mohlo také řádně zkontrolovat," uvedl předseda spolku Miroslav Patrik. Doplnil, že spor o metodologii hodnocení vlivů na ptačí oblast zřejmě skončí u soudu.

Celkový objem střední nádrže se má zvýšit o 3,5 milionu metrů krychlových na 32 milionů, objem dolní nádrže o 5,5 milionu metrů na 84 milionů. Předmětem ochrany Ptačí oblasti Střední nádrž vodního díla Nové Mlýny je pět druhů ptáků - orel mořský, rybák obecný, husa velká, husa polní a husa běločelá. Ptačí oblast je také nejvýznamnějším hnízdištěm rybáka obecného v ČR.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí