zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Automobilka BMW příští rok představí SUV řady X5 na vodíkový pohon

17.05.2021
Doprava
Ekologická dovolená, cestování
Automobilka BMW příští rok představí SUV řady X5 na vodíkový pohon

Německá automobilka BMW plánuje v příštím roce představit omezenou sérii sportovně-užitkových aut (SUV) řady X5 na vodíkový pohon. Na výroční valné hromadě akcionářů o tom dnes informoval šéf společnosti Oliver Zipse. Většina automobilového průmyslu se zaměřuje na vývoj baterií elektrických aut, protože chtějí vyhovět zpřísňujícím se emisním limitům v Evropě a v Číně. BMW je jedním z mála výrobců aut, který sází na rozšíření vodíkového pohonu a nechává si tuto možnost do budoucna otevřenou.

Auta s vodíkovým pohonem vylučují pouze vodu a mají delší dojezd než elektromobily. Masovému přijetí technologie stojí v cestě mimo jiné zatím jen slabá infrastruktura čerpacích stanic na vodík.

Loni v prosinci představila japonská automobilka Toyota automobil na vodíkové palivové články Mirai. Aktuální model je už druhou generací vodíkového elektromobilu, který má dojezd 650 kilometrů a výkon 182 koní. Natankování nezabere více než pět minut. Od konce minulého měsíce lze tento model koupit i v České republice. BMW se na výrobu vodíkových palivových článků spojila s Toyotou.

Auta na vodíkový pohon už vyvinula japonská Honda či jihokorejský Hyundai. Britská automobilka Jaguar Land Rover, která od roku 2008 spadá pod indickou skupinu Tata Motors, letos uvedla, že počítá s přechodem k autům na vodík a že investuje do jejich vývoje. Jejich prototypy by měly britské silnice křižovat od příštího roku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí