zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vídeň dál opravuje a nevyhazuje. Od března opravila skoro osm tisíc věcí

19.05.2021
Odpady
Recyklace
Urbánní ekologie
Vídeň dál opravuje a nevyhazuje. Od března opravila skoro osm tisíc věcí

Se speciální iniciativou na opravu porouchaných věcí přišla Vídeň již minulý rok v září. Po velkém úspěchu, kdy se Vídni prostřednictvím speciálních poukazů podařilo motivovat své obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali vše, co jeví nedostatky, spustila radnice projekt nanovo, a to od letošního března. Doposud se díky městským poukázkám podařilo opravit 7 600 věcí. Dvě třetiny tvořila elektronika.

I letos Vídeň opravuje porouchané a poškozené věci svých obyvatel a hradí 50 procent nákladů na jejich opravu. Od začátku března, kdy došlo ke spuštění druhé fáze projektu ,,Vídeň to opraví", došlo podle radnice k opravě 7 600 porouchaných věcí. Zájem o speciální poukázky, které si zájemci mohou stáhnout na webových stránkách radnice, je prý enormní. ,,Od 1. března 2021 bylo staženo už 18 500 poukázek. To nám ukazuje, že zájem Vídeňanů o opravu porouchaných věcí je opravdu nadprůměrný", okomentovali městskou iniciativu starosta Vídně Michael Ludwig a radní pro životní prostředí Jürgen Czernohorszky. Každý, kdo poukázku využil na opravu poškozené věci, prý navíc přispěl k úspoře 180 tun CO2 a ochránil životní prostředí.

Již na konci dubna evidovala radnice využití 7 000 poukázek v síti nasmlouvaných opraváren. Celkem 6 500 poukázek bylo využito na opravu, 500 na konzultaci bez opravy. Podle města čísla dokazují, že v 95 procentech lze porouchanou věc opravit. Doposud prý bylo využito již 7 600 poukázek, a to především na opravu elektroniky. Celkem 64 % všech poukázek totiž prý připadá na opravu telefonů a tabletů. Dále si Vídeňané nechávají opravit kola, hudební nástroje či oděvy.

Cílem projektu je podle vyjádření radnice podpořit nejen vídeňské podniky a zajistit zaměstnanost, ale také ochránit životní prostředí. Oprava porouchaných věcí totiž nejen snižuje množství vyhozených věcí, ale šetří i zdroje a škodlivé plyny CO2. To vše pak zpomaluje klimatické změny.

Poukazy na opravu věcí si lidé mohou stáhnout zdarma na webových stránkách města, a to od března do konce června. Třetí vlnu emise poukázek město pak plánuje na období od 1. září do 12. prosince 2021.

Foto: Vídeňský starosta Michael Ludwig a vídeňský radni Jürgen Czernohorszky

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí