zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Galapágách se do oceánu zřítil slavný Darwinův oblouk

22.05.2021
Geologie
Na Galapágách se do oceánu zřítil slavný Darwinův oblouk

Slavný skalní útvar u Galapág - známý jako Darwinův oblouk - se zřítil do Tichého oceánu. Ekvádorské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že důvodem byla přirozená eroze, napsal dnes server BBC. Agentura AFP podotkla, že na snímcích zveřejněných úřady je vidět, že z původního obloukovitého tvaru zbyly jen dva sloupovité útvary.

Vody kolem unikátního skalního útvaru pojmenovaném po anglickém biologovi Charlesi Darwinovi jsou oblíbeným cílem potápěčů. Server Deutsche Welle píše, že zřícení oblouku do Tichého oceánu údajně v pondělí viděla skupina turistů, kteří se do oblasti vydali potápět.

Ikonický Darwinův oblouk měřil na výšku 18 metrů a rozkládal se na ponořené plošině zhruba kilometr od Darwinova ostrova. Díky svému tvaru byl někdy přirovnáván k Vítěznému oblouku v Paříži, podotýká Deutsche Welle.

Galapágy tvoří 234 ostrovů, zátok a skalisek. Souostroví, které se nachází zhruba 900 kilometrů západně od Ekvádoru, je od roku 1978 pro svou unikátní faunu a flóru na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. V místních vodách žije řada mořských živočichů, které nelze nalézt nikde jinde.

V 19. století tyto ostrovy inspirovaly britského přírodovědce Charlese Darwina při formulování evoluční teorie přirozeného výběru druhů. Obydlené mohou být pouze čtyři ostrovy, na kterých žije zhruba 30.000 obyvatel.


Zdroj obr.: https://en.wikipedia.org/

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Těžební unie
7
6. 2022
7-9.6.2022 - Veletrh, výstava
Brno-Líšeň, Lesní lom
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí