zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pacov: Podpora třídění odpadu v domácnostech

25.05.2021
Odpady
Urbánní ekologie
Pacov: Podpora třídění odpadu v domácnostech

Měníme systém svozu odpadů za ekologičtější. Nádoby na tříděné odpady budou přímo v každé domácnosti. Vytříděný odpad SOMPO odveze přímo od vašeho domu.

Vážení občané, rádi bychom vás touto cestou informovali, jaké změny chystáme v odpadovém hospodářství. Na konci prvního čtvrtletí roku 2021 ve spolupráci se SOMPO a.s. rozšíříme svoz tříděných odpadů - popeláři je budou svážet přímo od domů.

Jak tedy bude nový systém vypadat?
Aby bylo třídění odpadu pro vás, občany, co nejpohodlnější a zároveň aby byl svoz efektivní, dostane každá domácnost, která projeví zájem, do zápůjčky popelnici na plast, papír a bioodpad. Ty vám pak budou pravidelně vyváženy.
Možná se někteří z vás ptají proč?
Proč si máme u domu hledat místo na další tři popelnice? Třídění odpadu bude časem nutností pro každého. Česká republika patří v evropském průměru mezi země, kde se stále obrovské množství odpadu skládkuje a minimálně využívá. Od roku 2021 výrazně stoupne poplatek za skládkování a od roku 2030 se skládkování zakazuje úplně. To znamená výrazné zvýšení nákladů na odpadové hospodářství o miliony korun ročně. Cílem rozmístění těchto nádob je tedy zvýšit míru třídění tak, abychom na skládku ukládali co nejméně odpadu.
Papír, plast, sklo i kovy jsou suroviny, z nichž lze vyrobit ještě spoustu nových věcí, a je škoda je bez užitku zahrnout do země. Zde je dobré připomenout, že ani biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu do černé popelnice nepatří, a zvláště ten pocházející z domácností. Tento odpad se dá velmi snadno zkompostovat, získáme tím velmi kvalitní hnojivo - kompost, který obohatí půdu o důležitou organickou hmotu a zvýší tím její kvalitu bez přidané chemie.
Kdo zaplatí nákup tolika popelnic?
Dobrovolný svazek obcí SOMPO, jehož jsme součástí, získal dotaci z evropských fondů na jejich nákup. Bylo nakoupeno více než 29 000 popelnic, budou-li chybět, dokoupíme další.
Bližší informace o projektu obdržíte i prostřednictvím letáku, který bude doručen do schránek.
Proto zapojme se všichni do nového systému. Vaše zapojení uleví nejen vaší peněžence, rozpočtu obce/města, ale hlavně životnímu prostředí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí