zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Je pasivní dům opravdu pasivní?

21.05.2021
Ekologické stavění, bydlení
Je pasivní dům opravdu pasivní?

Pasivní domy jsou aktuálním, ale nikoliv jen módním trendem při výstavbě rodinného bydlení. Hodnoty s nimi spojované představují perspektivu pro rodinu i společnost. Ale začněme třeba u jazyka...

Jazyk, ten náš mateřský, si s námi občas zahraje a znejistí nás. Tak je to určitě se slovem pasivní. Co jen poznámek od učitelů a výtek od rodičů mnozí z nás za život slyšeli... Nebuď pasivní, v hodinách je váš syn, vaše dcera pasivní..., dokonce i vědci zjistili, že pasivita stojí v naší zkušenosti spíše na tom negativním pólu. Proto možná v sobě musíme trochu zmáhat podezřívavost ke slovnímu spojení pasivní dům. Jestli se nám to podaří, určitě toho nebudeme litovat, pokud...

Pokud přemýšlíme nad novým bydlením...

Pasivní domy se staly elegantním řešením hned několika našich životních rozhodnutí najednou. Chceme bydlet s rodinou ve vlastním domě? Chceme, aby naše ekologická stopa v životě a v krajině byla co nejšetrnější? Chceme zároveň naplnit svou potřebu po estetickém bydlení? Chceme mít nízké provozní náklady? Shrnuto: ano, opravdu chceme bydlet pěkně, pohodlně, šetrně a ekonomicky.

Kolik stojí pasivní dům?

Náklady na výstavbu pasivního domu jsou hojně diskutovanou otázkou. A není divu, náklady na stavbu jsou samozřejmě pro naprostou většinu smrtelníků klíčovým kritériem. Nikdo nezastírá, že vstupní investice do pasivního domu jsou vyšší (stavební technologie, kvalita materiálů atd.), proti tomu ovšem stojí výhody relativně rychlé návratnosti především na úsporách za vytápění domu. Ty mohou dosahovat v některých případech (závislých na typu domu, zvoleném vytápění a konkrétní lokalitě) i jedné třetiny průměrné ceny v běžném rodinném domě. A to už za úvahu jistě stojí... jejich dětem, našim vnukům...

Jak pasivní dům vytápět?

Klíčovým rozhodnutím je samozřejmě volba vhodného zdroje rodinného tepla. Pasivní domy s energií hospodaří velmi šetrně. Velký vliv na ideální tepelnou pohodu v interiéru mají také vnitřní zdroje tepla - množství osob, které v něm žijí, jejich denní režim, využívání světelných zdrojů či domácích spotřebičů a podobně.

Pasivní dům

Pro pasivní domy jsou charakteristické nízké tepelné ztráty. V případě rodinných domů je zbytečné platit návrh a realizaci složitých řešení s kombinovanými zdroji, vysoká pořizovací cena znamená velmi dlouhou návratnost, což není žádoucí. Na konečné rozhodnutí, jaký otopný systém zvolit, mají zásadní vliv i lokální podmínky - existence plynové přípojky, dostupnost dřeva, prostor na uložení paliva, konstrukce a velikost domu a v neposlední řadě to, kolik času je nový pan domácí ochoten věnovat topení času a peněz.

Elektrická energie? Ano, ale pouze v kombinaci s dalším, obnovitelným, zdrojem

Výhodou vytápění elektřinou jsou nízké pořizovací náklady a téměř bezobslužný a tím pádem vysoce komfortní provoz. Nevýhodou jsou ovšem vyšší ceny za jednotku energie a do budoucna jistě i zdražení elekřiny

Energie z tepelného čerpadla jako chytré řešení pro fanoušky technologií

Vhodné je použití tepelného čerpadla typu země-voda s vyšší účinnosti a tepelným faktorem. Při současném použití rekuperační jednotky, pracující se zbytkovým teplem, se náklady na spotřebu energií dále snižují. Použití tepelných čerpadel typu vzduch-vzduch či vzduch-voda ve vyšších nadmořských výškách, přináší v našich klimatických podmínkách stále nutnost mít záložní zdroj tepla.

Solární energie? Ano, ale ne v našem podnebném pásmu

Energie ze slunce patří k levným zdrojům, pro vytápění pasivního domu však nejsou mimo jižní Moravu fotovoltaické kolektory příliš vhodné, neboť nejvyšší potřeba tepla je v zimě, kdy je u nás současně velmi málo slunečných dní, v létě může být energie naopak příliš. Náklady na FVE odpovídajícího výkonu mohou být vzhledem k návratnosti příliš vysoké. Je také třeba vyřešit hospodaření s energií během roku, tedy bez rozšíření akumulačních baterií a celkového přechodu domácnosti na elektřinu, je to spíše budoucí alternativa.

Energie ze zemního plynu

Vytápění plynem patří mezi komfortní zdroje s nízkou potřebou obsluhy a dobrou regulovatelností, nevýhodou je závislost na externím zdroji. Současně je třeba volit pečlivě kotel odpovídajícího výkonu. Pokud nemusíte financovat plynovou přípojku, bude to asi vaše první volba.

Topení biomasou se vyplatí. Ale do větších objektů

Biomasa je palivo z rostlinných zdrojů - v našem případě uvažujeme jen o dřevní pilině - lisované do pelet či briket a dále kusové dřevo. Jde o obnovitelný zdroj s nízkou zátěží pro životní prostředí. V zahraničí jsou často vidět v moderních domech designová peletová kamna. V Čechách u rodinného pasivního domu však majitelé zvolí většinou variantu vytápění bez nutnosti zabývat se tuhým palivem. Nemusíte obětovat místo pro sklad na palivo. Pokud však stavíte nebo provozujete pasivní dům větších rozměrů, jako například hotel, penzion, či domov důchodců, zde už peletový kotel stojí za úvahu. Především kvůli nenáročné obsluze a dopravě. Dobrou volbou je plně automatizovaný peletový kotel a k němu silo. Jednou ročně k vám přijede cisterna s peletami, které nafouká do sila a máte o topení i teplou vodu postaráno.

Zdroj: Externí článek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí