zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspirace pro Česko. Polsko podpořilo rozvoj akumulace energie

25.05.2021
Energie
Inspirace pro Česko. Polsko podpořilo rozvoj akumulace energie

Úložiště energie usnadňují nástup obnovitelných zdrojů a globální trh s ukládáním elektřiny rychle roste. Po celém světě mají být letos uvedena do provozu úložiště s výkonem více než 10 gigawatt, z toho polovina v USA. Evropa má více než 500 velkých bateriových úložišť, Česká republika zatím 4 s celkovým výkonem okolo 10 megawattů, z toho 2 i po několika letech fungují jen v testovacím režimu. Evropa v letošním roce očekává růst baterií o další 3 gigawatty. Rozvoji skladování energie už dalo zelenou i sousední Polsko. Tento měsíc odstranilo legislativní překážky rozvoje akumulace, když polský parlament přijal novelu energetického zákona, která s bateriemi počítá. Do konce dekády by i v Česku mělo dojít k rozmachu velkokapacitních baterií. Odvětví akumulace energie je však u nás blokováno chybějící legislativou. Příležitost situaci změnit je nyní na českých zákonodárcích.

Polsko odstranilo poslední bariéry rozvoje akumulace, když polský parlament poměrem hlasů 443 pro a 3 proti hlasoval pro zavedení licence na akumulaci a odstranil tzv. dvojí zdanění (double-charging), které je vůči provozovatelům diskriminační. ,,V Česku usilujeme o stejný způsob dlouhodobě. Příští týden proběhne druhé čtení novely energetického zákona s pozměňovacím návrhem, který se týká rozvoje akumulace a zavedení licence podobně jako v Polsku. Nyní máme konečně šanci připravit se na boom, ke kterému dojde v nejbližších letech i u nás. Nová pravidla navíc stimulují skladování energie nikoli čerpáním dotací, ale naopak snižováním poplatků za připojení k síti. Je to velká příležitost i pro české společnosti, aby vyvinuly inovativní řešení a vstoupily do rozvoje v rané fázi," upřesňuje Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT.

Podle asociace i většiny energetického trhu by léta oddalovaná úprava zákona konečně vyslala nejen signál investorům, kteří dnes raději stavějí obnovitelné zdroje a baterie v zahraničí, ale vytvořila by právní rámec, na základě kterého by klíčové energetické instituce mohly zařízení k ukládání energie licencovat a umožnit tak jejich komerční využití. Provozovatel přenosové soustavy (ČEPS) přitom s využitím tzv. stand-alone baterií počítá již od počátku letošního roku ve svém Kodexu, zavedení samostatné licence pro akumulaci podporuje také Energetický regulační úřad (ERÚ)a distribuční společnosti.

V rámci Modernizačního fondu, který má Česku pomoci se snižováním emisí a s podporou obnovitelných zdrojů, dojde navíc během nejbližších let ke spuštění velkých fotovoltaických elektráren. Právě fotovoltaika s baterií, či později výrobnou zeleného vodíku, přináší nové možnosti nejen pro zákazníky, ale i distributory a tzv. agregátory flexibility. S agregací flexibility počítá také nový energetický zákon, který ji dosud jako činnost neznal, částečně již i právě projednávaná novela energetického zákona.

Asociace AKU-BAT nedávno jako první sdružení v ČR spustila činnost pracovní skupiny pro agregaci flexibility. Právě její efektivní využívání výrazně ulehčuje přechod k udržitelné energetice tím, že nové prvky v energetice bude účinně využívat. Jedním z klíčových zdrojů flexibility jsou právě bateriové systémy, díky jejich schopnostem energii nejen dodávat, ale i odebírat podle potřeby soustavy. Na uzákonění podmínek a licenci pro podnikání čekají subjekty aktivní v akumulaci energie.

,,Jsme na prahu boomu akumulace energie a Česká republika toho může využít. Aktuálně se jako asociace podílíme na řadě kroků, které přispějí k podpoře a rozvoji moderní energetiky i u nás. Věříme, že sněmovna příští týden odblokuje legislativní vakuum, ve kterém se problematika ukládání energie poslední roky nachází, a že návrh bude poslanci přijat," dodává Jan Fousek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí