zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové poznatky z fyziky umožňují stolní horkou fúzi

26.05.2021
Energie
Nové poznatky z fyziky umožňují stolní horkou fúzi

Nabízí čisté, bezpečné a levné řešení světových energetických potřeb. Důsledky jsou hluboké pro všechny formy výroby energie a současně snižují globální emise uhlíku. Velmi levné řešení globálního oteplování - za miliardy, ne biliony.

BROOMFIELD, Colo., 25. května 2021 (Newswire.com) - Electric Fusion Systems (EFS) oznámila, že úspěšně prokázala fúzní reakci v laboratorním prostředí. EFS je průkopníkem revoluční energetické technologie využívající novou fúzní fyziku, která nevyzařuje nebezpečné záření. Vynálezci a spoluzakladatelé, Ken E. Kopp a Ryan S. Wood, našli jednodušší a bezpečnější způsob generování fúzních řetězových reakcí. Jejich fúzní reaktor byl fyzicky zmenšen na malé, přenosné a bezpečné zařízení vhodné pro širokou škálu aplikací, na rozdíl od tradičních přístupů k fúzní technologii. "Postavili jsme sérii experimentů, které ukazují fúzní reakce na laboratorní desce stolu. Potvrzuje se to pomocí detekce neutronů, gama a optické spektroskopie, která potvrzuje fúzní reakce," uvedl Kopp.
,,To, co technologie EFS umožňuje, je malý, modulární a škálovatelný fúzní reaktor, který lze bezpečně a levně vyrábět v továrně, nikoli na místě instalace. Naše patentovaná provedení vytvářejí globálně transformativní změnu ve výrobě energie a přináší konstantní ,,distribuovaná energie kdekoli a kdykoli, aniž by docházelo k produkci skleníkových plynů, jiných odpadních produktů nebo nebezpečné radioaktivity. Tato průlomová technologie má schopnost udržitelným způsobem snižovat skleníkové plyny a zpomalit změnu klimatu," řekl Wood.
,,Věříme, že jsme prolomili kód pro praktickou fúzi. Nejprve se nepokoušíme zadržet slunce ve velkém reaktoru, stejně jako několik dalších vyvíjených technologií, spíše využíváme cyklický indukční proces k využití energie fúzních řetězových reakcí, které jako elektrický oblouk procházejí hustým plazmovým palivem, což vede k přímé přeměně na elektřinu. Jedním z klíčů je naše jedinečné palivo, které vytváří superhustou plazmu o deset řádů hustší než historicky neúspěšné přístupy, "uvedl Kopp.
,,Co to v praktickém smyslu znamená pro globálního spotřebitele nebo průmysl, je, že technologie EFS může snížit náklady na elektřinu desetkrát nebo více pro každého. V současné době naše modely výpočtu nákladů ukazují 8 $ za megawatthodinu (neboli 0,8 centů za kWh) a dosud jsme nezapočítali hromadnou výrobu. " řekl Wood.
,,Miliardy dolarů investovaných v průběhu desetiletí do fúze byly z větší části promarněny. Naše technologie smete všechny tyto neúspěšné pokusy a vytvoří obrovské možnosti. Naše výzvy v oblasti klimatu lze řešit skutečně smysluplným způsobem, čímž vytvoříme obrovské zlepšení blahobytu lidstva jako celku. Se sladěným investičním partnerem, v malém měřítku ve srovnání s kapitálově náročnými fúzními projekty, můžeme vypustit džina a zahájit transformaci, "řekl Wood.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí