zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomoucké výstaviště připravilo přehlídku stovek masožravých rostlin

09.06.2021
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Olomoucké výstaviště připravilo přehlídku stovek masožravých rostlin

Stovky masožravých rostlin pocházejících z několika sbírek uvidí lidé na výstavě Živé pasti, kterou od 10. do 20. června ve svých sbírkových sklenících uspořádá Výstaviště Flora Olomouc. "Některé masožravé rostliny si budou moci návštěvníci ve skleníku také zakoupit," sdělil dnes ČTK mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček.

Vystavena bude například masožravá rostlina z rodu bublinatek, která svoji kořist polapí ve zlomku vteřiny. "Některé bublinatky mají pod vodou ponořené až tisíce miniaturních lapacích měchýřků naplněných vodou. Tu z nich odčerpávají, a vytváří tak podtlak. Po podráždění se měchýřek bleskurychle otevře a nasaje okolní vodu i s kořistí," uvedl vedoucí sbírkových skleníků Výstaviště Flora Olomouc Pavel Souček.

Bublinatky Výstavišti Flora zapůjčila Botanická zahrada hlavního města Prahy, katedra botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a také sběratelé Vladimír Sedláček a Markéta Aubrechtová, která bude po celou dobu konání výstavy Živé pasti zájemcům o pěstování masožravých rostlin poskytovat ve skleníku rady.

"Současně ale budeme mít vystavené i takové druhy, které potřebují tak specifické podmínky, že je v běžné domácnosti prakticky nemožné udržet je při životě," uvedl Souček. Náročné na pěstování jsou například masožravé rostliny z rodu Heliamphora, které potřebují k životu hodně světla, ale současně nízkou teplotu a vysokou vlhkost. Pocházejí totiž ze stolových hor v Jižní Americe, kde ve velké nadmořské výšce právě takové podmínky panují.

Výstava Živé pasti bude součástí akce Olomoucká muzejní noc. Fascinující svět masožravých rostlin tak budou moci lidé poznat i při večerní prohlídce, která je naplánována na pátek 18. a sobotu 19. června od 20:00 do 23:00.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí