zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do léta s Naší přírodou č. 3

13.06.2021
Příroda
Do léta s Naší přírodou č. 3

Jaro se letos moc nevytáhlo, uvidíme, zda to léto napraví... Každopádně na zlepšení nálady máme výborný prostředek - nové číslo Naší přírody. Najdete v něm článek o letošním ptáku roku - káni obecné, svůj život představí sršeň obecná, opět navštívíte širé lány a mrknete, co na nich roste, na výlet se vydáte na naši jihomoravskou Saharu či k meandrům Odry a nezapomněli jsme ani na další tipy pro dětské hry. Přejeme hezké letní čtení...

Obsah čísla 3/21

Káně - dravec, co má drive / Alena Říhová

Sršeň - hmyzí zabiják? / Rostislav Poláček

Velké, širé, rodné lány II / Hana a Vladimír Motyčkovi

Ptačí řeka / Tomáš Grim

Snímky divoké přírody / Jaromír Zumr

Když kvete Sahara na jižní Moravě / Jakub Hloušek

Oderské meandry / Martin Janoška

Z pokladnice podkrkonošských sopek / Jan Vítek

Do přírody ohleduplně 2 / Tomáš Růžička

Stezka jeřábka Bošíka / Jan Moravec

Fascinující roční období - léto / Monika Tošenovská

Káně - dravec, co má drive

Všichni už víme, že ptákem roku se letos stala káně lesní. Náš nejhojnější dravec je běžně k vidění. Vysedává kolem cest a polí anebo plachtí vysoko nad otevřenou krajinou, zatímco se na nebi podepisuje široce rozmáchlým ,,v". Přestože už ho jistě viděl každý z nás, je čas se s ním seznámit blíže.

Foto Denisa Mikešová

Sršeň - hmyzí zabiják?

Bojíte se sršní? Máte z nich strach? Panikaříte, utíkáte před nimi nebo je dokonce zabíjíte L? Autor článku představí tohoto zástupce blanokřídlého hmyzu v jeho skutečné podobě a pokusí se napravit sršni (neoprávněně) špatnou reputaci.

Foto Ľubor Čačko

Oderské meandry

Oázu nespoutané přírody připomínají poslední kilometry Odry na území České republiky. Za městem Bohumínem se řeka vymaňuje ze svého zregulovaného koryta a na sedmi kilometrech

až po soutok s Olší si teče, jak chce. Výsledkem jsou časté změny řečiště, podemleté břehy, neustále se měnící štěrkové náplavy i mohutné meandry, které se čas od času díky velké vodě protrhnou. Nevšední podívanou, která je u podobně velkých řek v Evropě již vzácná, zprostředkovává naučná stezka mezi Bohumínem a Kopytovem.

Foto Martin Janoška

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí