zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bateriová úložiště v teplárenství - na webináři asociace AKU-BAT diskutovali zástupci tepláren a sektoru akumulace

30.06.2021
Energie
Bateriová úložiště v teplárenství - na webináři asociace AKU-BAT diskutovali zástupci tepláren a sektoru akumulace

V posledních letech jsme svědky živé debaty o tom, v jakém rozsahu a kdy má být akumulaci energie umožněn úplný vstup i na český energetický trh. Zatímco legislativnímu ukotvení samostatně stojících baterií pro stabilizaci soustavy stále část tradiční energetiky a MPO brání, využití úložišť energie v teplárenství a dalšími konvenčními zdroji regulatorní podmínky umožňují. A v mnoha případech znamená propojení těchto technologií velké ekonomické i technické přínosy. Tato a další témata řešil webinář Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT, jehož záměrem byla apolitická, technická debata na téma akumulace energie v teplárenství.

V úvodní prezentaci Miroslav Zajíček, ředitel pro strategii a regulaci ve společnosti Veolia Energie ČR, shrnul druhy ukládání energie v teplárenství a připomněl, že akumulace a teplárenství k sobě vždycky patřily. Bateriové systémy považuje za zajímavou technologii, jež podle něj má v teplárenství smysl, ale zároveň jako bariéru větší penetrace úložišť vidí postupné ukončování kondenzační výroby elektřiny v rámci tepláren v důsledku zejména růstu cen emisních povolenek. Díky útlumu kondenzační výroby jsou v příjmech tepláren z prodeje elektřiny a také jejich schopnost poskytovat podpůrné služby čím dál tím menší, a tím je také menší prostor pro kombinaci klasických technologií a bateriových úložišť. Na webináři dále uvedl, že teplárny, které projdou greeningem na bázi biomasy nebo technologií waste-to-energy zpravidla ztratí svůj potenciál regulačního zdroje pro elektrizační soustavu. Jedinou možností zachování jejich role v podpůrných službách je tak rozvoj kogenerace na bázi plynu.

Komu se investice do bateriového úložiště vyloženě vydařila, stejně jako celková dlouhodobá modernizace a dekarbonizace provozu, je účastníky webináře oceňovaná teplárna C-Energy Planá nad Lužnicí, která jako první v ČR spustila bateriové úložiště společně s fotovoltaikou a patří nejen proto k jednoznačně nejpokrokovějším teplárnám v zemi. Vedoucí strategických projektů této společnosti Josef Havlík mimo jiné popsal, jak provozu této společnosti baterie pomohla.

Martin Panáč, manažer společnosti Siemens, předseda představenstva AKU-BAT a také autor některých stávajících bateriových systémů v ČR, ve své prezentaci zopakoval unikátní technické možnosti této technologie pro stabilizaci soustavy, mezi něž patří zejména okamžitá rychlost náběhu, start ze tmy, vhodnost pro nejrychlejší podpůrné služby, odložení spotřeby a mnoho dalších funkcionalit.

Přínosy bateriových úložišť pro stabilizaci elektrizační soustavy vyzdvihl i Martin Cmíral z LEEF Technologies, který se společností ČEPS a.s. stojí za projektem Eflex, jenž je podpořen agenturou TAČR. Cílem projektu je odhad volné kapacity bateriových systémů ve všech možných aplikacích pro služby flexibility soustavy. Zdůraznil, že projektu Eflex se mohou účastnit i teplárny, které do svých provozů pořídí právě velkokapacitní baterie.

Energetický advokát Pavel Doucha z AK Doucha Šikola shrnul legislativní pravidla pro bateriové systémy, zejména možnosti jejich zapojení do elektrizační soustavy. Popsal podrobně, jak chybějící právní úprava akumulačních zařízení v národních právních předpisech chybí, což dlouhodobě kritizuje i asociace AKU-BAT a další oborová sdružení. Jediná možnost, jak tuto situaci vyřešit, je ukotvení akumulace v probíhající novelizaci energetického zákona, proti čemuž je však stále poměrně silný odpor části sektoru tradiční energetiky. Další příležitost nastane až v novém energetickém zákoně, který má být dokončen a přijat až v letech 2023 či 2024. Do té doby bude nadále regulatorně i ekonomicky smysluplné pouze zapojení s konvenčním zdrojem, tedy například v teplárenství.

Závěru se ujal Jan Šamal, šéf firmy Nimble energy a člen představenstva AKU-BAT. Připomněl všem účastníkům, že asociace je platforma pro všechny, byznysově orientovaná, se širokým záběrem, jako je propojování akumulace a elektromobility, flexibility, průmyslu, teplárenství a samozřejmě celkově energetiky. Společné byznysové zájmy by měly překonat občasné rozdíly v názorech ohledně legislativy.

Vedoucí technické pracovní skupiny asociace AKU-BAT a obchodně-technický ředitel firmy MicroStep HDO Ivan Trup nabídl za asociaci teplárnám pomoc a konzultaci při plánech na využívání různých technologií akumulace v rámci dlouhodobých plánů transformace teplárenství v ČR, které je klíčovým prvkem energetického systému naší země.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí