zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nízkouhlíkový zákon putuje do Senátu

18.06.2021
Energie
Nízkouhlíkový zákon putuje do Senátu

Sněmovna tento týden ve 3. čtení schválila tzv. nízkouhlíkový zákon. Zákon řeší tržní selhání a je zásadní pro výstavbu dalších nových jaderných zdrojů v ČR. Poslanci podpořili také vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která má urychlit zavádění vysokorychlostního internetu.

Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změna zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie, ve znění pozdějších předpisů (ST966, podrobněji o zákonu ZDE) by měl nabýt účinnosti od ledna 2022. Vládní návrh podpořila opozice po dohodě o uzákonění záruk, které spočívají zejména v tom, že stát neuzavře smlouvu o výkupu s investorem v případě, že by tento krok mohl ohrozit bezpečnost, svrchovanost nebo jiný životně důležitý zájem státu (k dohodě s částí opozicí viz ZDE).

Sněmovna také přijala doporučení vládě, aby pro dostavbu dalšího jaderného bloku v České republice vypsala výběrové řízení tak, ,,aby zajistila co nejefektivnější, bezpečnou, ekonomicky a časově nejvýhodnější variantu s ohledem na národní bezpečnost". Vítězná nabídka by zároveň měla maximálně využít české dodavatele a stabilní a udržitelnou nízkou cenu elektrické energie.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí