zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rosatom připravuje bezemisní výrobu vodíku

25.06.2021
Energie
Ekologická auta
Rosatom připravuje bezemisní výrobu vodíku

Kolská jaderná elektrárna byla 18. června 2021 vybrána jako jedno z výrobních center vodíku v Rusku. V elektrárně provozované ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom tak vznikne bezemisní výroba nového paliva pro sektor dopravy.

Vodíková auta pohání elektromotor, který získává elektřinu slučováním vodíku z nádrží s kyslíkem ze vzduchu. Odpadem je vodní pára bez skleníkových plynů. Samotný vůz tedy přímo žádné emise neprodukuje. Jiné je to ale při jeho výrobě, a především při výrobě paliva. Aby byly vodíkové automobily skutečně ekologické a nedocházelo k tomu, že se obrazně řečeno emise ,,přesunou z výfuku do komína elektrárny", je nutné vyrábět vodík ekologicky.

Technologií s minimálním dopadem na životní prostředí je dnes elektrolýza vody za pomoci bezemisní elektřiny, tzn. z obnovitelných zdrojů nebo jaderných elektráren. Právě tato technologie bude použita v Kolské elektrárně s reaktory VVER-440.

,,V roce 2023 uvedeme do provozu zařízení pro elektrolytickou výrobu vodíku, nejprve bude mít výkon 1 MW. Později bude jeho výkon zvýšen a výrobní kapacita zkušebního komplexu vzroste na 10 MW," uvádí Rosenergoatom, provozovatel Kolské jaderné elektrárny (součást Rosatomu).

Kolská elektrárna byla vybrána za pilotní výrobnu vodíku v Rusku, protože má v současnosti nadbytek výrobní kapacity a nízké náklady na výrobu elektřiny. Navíc se v ní používá nezbytná infrastruktura pro výrobu vodíku v malých množstvích pro vlastní potřebu a personál tak s tím má zkušenosti.

Výroba vodíku patří mezi klíčové směry vědeckého a vývojového rozvoje Rosatomu.

V Kolské jaderné elektrárně byly v 70. a 80. letech min. stol. spuštěny celkem čtyři bloky typu VVER-440, které dodnes vyrábějí elektřinu. Jde o jednu ze tří jaderných elektráren na světě, které se nacházejí za polárním kruhem. V rámci Rosatomu slouží k praktickým zkouškám nových typů jaderného paliva, které jsou nezbytné pro jeho licencování v dalších zemích. Například nyní přechází Dukovany na palivo RK-3+, které bylo testováno v Kolské elektrárně.

Zdroj: Essential Communication

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí