zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státy EU potvrdily takzvaný klimatický zákon, který zavádí přísnější emisní cíle

29.06.2021
Klimatické změny
Státy EU potvrdily takzvaný klimatický zákon, který zavádí přísnější emisní cíle

Členské země Evropské unie dnes formálně schválily takzvaný klimatický zákon, který stanovuje závazná pravidla pro dosažení společných emisních cílů EU. Klíčová norma ekologické strategie EU určuje postup, jakým by měla unie do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Tedy neprodukovat žádné emise skleníkových plynů, případně je vyvážit například výsadbou nových stromů.

Zákon již minulý týden schválil Evropský parlament, dnešní hlasování tak bylo posledním krokem legislativního procesu, uvedla Rada EU na svých stránkách. Novinka začne platit zveřejněním v oficiálním věstníku EU.

Zákon podpořili zástupci všech členských zemí s výjimkou Bulharska, které se zdrželo hlasování, uvedla agentura Reuters. "Konečný kompromis dostatečně neodráží naši národní pozici," uvedl mluvčí bulharské vlády bez dalších podrobností.

"Vřele vítám tento poslední krok k přijetí úplně prvního unijního zákona o klimatu, který do právních předpisů zakotvuje cíl klimatické neutrality do roku 2050. Dohoda na evropském zákoně o klimatu byla pro portugalské předsednictví prioritou a jsem rád, že jsme ji společně dotáhli do úspěšného konce," prohlásil Joao Pedro Matos Fernandes, ministr životního prostředí Portugalska, které do konce měsíce předsedá jednáním unijních zemí.

Norma převádí do právně závazné podoby plán, na němž se státy a europoslanci shodli loni. Unie podle něho omezí do roku 2030 emise skleníkových plynů místo o původně plánovaných 40 procent nejméně o 55 procent ve srovnání s rokem 1990.

Rozpracování podrobných návrhů cesty k nulovým emisím bude v příštích měsících a letech na Evropské komisi. Ta chce nejprve v polovině července představit ambicióznější závazky v podílu obnovitelných zdrojů energie či emisí z automobilové dopravy. Dosavadní strategie počítá s předchozími nižšími cíli a očekává se, že nový návrh vyvolá mezi členskými zeměmi i například u automobilové lobby hlasité a dlouhé diskuse.

Zákon o klimatu rovněž vyžaduje, aby Brusel zřídil nezávislý odborný orgán, který by poskytoval poradenství ke klimatické politice a mechanismus pro výpočet celkových emisí, které může EU vyprodukovat v letech 2030-2050 pro dodržení vlastních cílů, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí