zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejlepší nábytek je ten šetrný! První ročník FSC evropské designové soutěže také v ČR

03.07.2021
Les
Nejlepší nábytek je ten šetrný! První ročník FSC evropské designové soutěže také v ČR

FSC ČR zahájilo ve spolupráci s dalšími národními kancelářemi organizace Forest Stewardship Council(R) evropskou designovou soutěž ,,FSC Furniture Awards", která je zaměřena na nábytek vyrobený ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů. Do letošního ročníku se nově můžou přihlásit soutěžící z jedenácti evropských zemí, kromě České republiky tak například i z Německa, Velké Británie nebo Itálie. Firmy mohou svůj FSC nábytek přihlásit celkem do sedmi kategorií. Ty doplňuje ještě pětice speciálních ocenění, mezi které patří například cena pro malé firmy[1] nebo také pro společnosti, které při výrobě nábytku pečlivě dbají na co nejmenší dopad na životní prostředí. Zájemci z řad nábytkářů mohou své výrobky přihlašovat již nyní na oficiálních stránkách soutěže[2]. Uzávěrka přihlášek je 14. října letošního roku.

Nábytkářská soutěž FSC Furniture Awards má za cíl ocenit firmy, které vyrábějí nábytek ze dřeva z lesů, kde se šetrně hospodaří s certifikátem FSC. Ten pomáhá chránit a pečovat o české i světové lesy. FSC Furniture Awards mají za sebou již dva úspěšné ročníky pořádané v Itálii, ve které projekt vznikl. Letošní ročník soutěže je prvním, kterého se můžou zúčastnit i firmy z České republiky. ,,České FSC certifikované nábytkářské firmy vyrábějí dlouhodobě nábytek na vynikající úrovni, proto jsem opravdu rád, že se nám podařilo pro letošek rozšířit soutěž i do ČR a nepochybuji, že se našim nábytkářům podaří v evropské konkurenci prosadit," uvedl ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Mezi soutěžními kategoriemi nechybí nábytek pro obývací pokoje, koupelny, kuchyně, ložnice, kancelář ale také venkovní nábytek a nábytek pro veřejné prostory a městský mobiliář. Soutěžící se budou také ucházet o pět speciálních cen - CSR, Zelená cena, Komunikace, Označení FSC a speciální cena pro malé podniky. Přihlásit se do FSC Furniture Awards může každá FSC certifikovaná firma z ČR, Itálie, Velké Británie, Německa, Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Srbska, Bosny, Polska a San Marina, která v posledních třech letech vyprodukovala alespoň jeden FSC výrobek, který spadá do kategorií uvedených v oficiálních pravidlech soutěže[3].

FSC Furniture Awards jsou součástí dlouhodobé snahy mezinárodní organizace FSC o zvýšení povědomí o důležitosti zodpovědného přístupu při výrobě a nákupu nábytku a dřevěných výrobků obecně mezi veřejností a firmami. Důkazem úspěchu tohoto přístupu je aktuální trend vzrůstajícího počtu FSC certifikátů pro zpracovatelský řetězec. V ČR je aktuálně 329 certifikovaných firem a za posledních pět let se jejich počet zvýšil téměř o 80 %. Podobná situace je i v celoevropském prostoru, ve kterém je v současnosti více než 20 tisíc aktivních certifikátů zpracovatelského řetězce a z toho téměř 5 tisíc jen v nábytkářském sektoru.

FSC certifikované firmy, které splňují podmínky uvedené v pravidlech FSC Furniture Awards se mohou hlásit do jejího letošního ročníku na oficiálních stránkách soutěže, a to až do 14. října 2021.


[3] https://furniture.fsc-italia.it/wp-content/uploads/2021/06/FSC-FA-2021-Guidelines.pdf

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí