zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vídeň představila vlastní úložné boxy. Projektem WienBox zastřeší stávající boxy soukromých dodavatelů

16.07.2021
Urbánní ekologie
Vídeň představila vlastní úložné boxy. Projektem WienBox zastřeší stávající boxy soukromých dodavatelů

Vídeňská radnice v pondělí představila pilotní projekt WienBox, který zastřeší síť úložných boxů soukromých poskytovatelů ve městě. Na celkem 206 stanovištích si nyní lidé mohou zarezervovat 7 207 boxů, a to nejen za účelem krátkodobé úschovy, ale i pro doručení onlinové objednávky či její vrácení. Novým projektem si Vídeň slibuje úsporu emisí až o 40 procent.

Od roku 2014 došlo podle vyjádření vídeňské radnice k zdvojnásobení objemu doručených zásilek ve Vídni. To se odráží i ve zvýšeném počtu dodávek na silnicích a v neposlední řade i na životním prostřědí. Projektem WienBox si vídeňská radnice slibuje především méně cest, a to jak pro dodavatele, tak i pro své obyvatele.

Hlavním cílem projektu je přitom úspora emisí a ochrana životního prostředí. Díky systému úložných boxů by dle propočtů radnice měla Vídeň ušetřit až 40 procent CO2. ,,WienBox je chytrým a efektivním řešením: pokud si chcete vyzvednout online objednávku, vrátit ji nebo si vyzvednout zboží od obchodníka mimo otevírací dobu - WienBox šetří čas, nervy, neúspěšné doručování i dopravu a tudíž i velké množství CO2", okomentovala nový projekt vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Sima. Podle prezidenta Hospodářské komory Waltera Rucka jsou nové úložné boxy výhrou jak pro zákazníky tak pro obchodníky. ,,Onlinové nákupy v době pandemie výrazně vzrostly a s tím rostl i objem doručovaných balíků. WienBox je velkou šancí pro naše obchodníky: Je jedno, zda si potřebujete vyzvednout oblečení z čistírny nebo nákup potravin po otevírací době. Díky boxům si vše můžete vyzvednout v jakoukoliv denní či noční dobu. Je to výhra pro obchodníky i zákazníky," komentoval výhody úložných boxů ve Vídni Ruck.

Obyvatelé Vídně mohou navíc speciální úložné boxy využívat zdarma i pro úschovu svých věcí. Uložit si zde mohou např. sportovní tašku, kterou budou potřebovat až večer. Nemusejí ji tak celý den nosit po městě s sebou, dodává ve svém prohlášení vídeňská radnice.

V současnosti jsou do pilotního projektu vídeňské radnice zapojeny doručovací firmy jako A1, MYFLEXBOX, Renz, Variocube, Storebox a Tamburi. Partnerská síť ovšem neustále roste. Do konce roku má k současným 206 stanovištím přibýt dalších devět.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí