zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Millenium Technologies spouští nový reaktor pro plazmové zplyňování

12.07.2021
Technologie
Energie
Odpady
Recyklace
Millenium Technologies spouští nový reaktor pro plazmové zplyňování

Společnost Millenium Technologies, člen skupiny JRD, pokračuje v rozvoji svého vědecko-technického parku v Dubé a v červnu zde instalovala nový reaktor na plazmové zplyňování. Jedná se o prototyp o kapacitě 150 kg zpracovaného odpadu za hodinu. Současně se připravuje instalace dalšího reaktoru o zhruba trojnásobné kapacitě, na němž bude testována efektivita metody plazmového zplyňování pro větší objemy. Tato metoda je moderní a potřebnou alternativou ke klasickým metodám nakládání s odpadem, neboť jeho objem každoročně narůstá, legislativa se zpřísňuje a jeho původci, například obce nebo průmyslové podniky, hledají účinná řešení, jak s ním nakládat.

,,Náš vědecko-technologický park v Dubé slouží zejména k testování technologie plazmového zplyňování, která je vysoce účinná, a přitom šetrná k životnímu prostředí. Pomocí plazmového zplyňování a vitrifikace jsme schopni zpracovat širokou škálu odpadu včetně nebezpečného a proměnit ho ve využitelné suroviny, jako jsou syntézní plyn a struska. S každým novým zařízením, které instalujeme, si ověřujeme zejména efektivitu metody pro různé druhy a objemy odpadu," uvádí Marek Lang, výkonný ředitel a člen představenstva Millenium Technologies.

Reaktory na plazmové zplyňování jsou ve srovnání se spalovacími technologiemi prostorově úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Účinně likvidují nebezpečné odpady, například průmyslové nebo nemocniční, a mohou být i vhodným doplňkem spaloven odpadu, protože si poradí s popílky produkovanými spalováním. Jednou z vhodných vstupních surovin jsou čistírenské kaly, přičemž reaktor o kapacitě 500 kg/hod dokáže zpracovat veškeré kaly přibližně 30tisícového města.

Technologie plazmového zplyňování je vhodná pro materiálovou recyklaci široké škály organického i anorganického odpadu. V plazmovém reaktoru dochází za využití nízkoteplotní termické plazmy (o teplotě cca 3 000 - 5 000 °C) k přeměně odpadu v syntézní plyn a sklovitou strusku. Syntézní plyn vzniká z organické části odpadu, zchlazuje se a následně čistí s ohledem na koncové využití: lze buď využít jeho chemickou energii a spálit jej v kotlích či kogeneračních jednotkách, nebo z něj vyrábět další produkty, například vodík. Anorganické části odpadu jsou proměněny ve sklovitou strusku, která je z reaktoru vypuštěna v tekutém stavu a následně zchlazena ve vodní lázni. Je dále využitelná jako stavební materiál.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí