zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeský kraj chce zabránit nehodám se zvěří zvukovými plašiči

10.07.2021
Doprava
Příroda
Jihočeský kraj chce zabránit nehodám se zvěří zvukovými plašiči

Jihočeský kraj chce podél vybraných silnic instalovat zvukové plašiče zvěře. Zařízení mají snížit počet dopravních nehod po srážkách se zvěří. Kraj je chce kombinovat s optickými a pachovými plašiči. Na projektu spolupracuje mimo jiné s policií. ČTK to řekl náměstek jihočeského hejtmana Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

"Vzali jsme si příklad v Ústeckém kraji, kde zvukové plašiče před časem instalovali, a snižuje to počet nehod tohoto charakteru o 30 až 40 procent. Proto jsme začali spolupracovat s policií, která nám podle její evidence vymezila různé úseky silnic, kde je nejvíce srážek se zvěří," uvedl Hroch. Dodal, že na jeden kilometr vytipovaných vozovek chce kraj instalovat čtyři desítky zvukových plašičů.

Podle údajů Českého statistického úřadu loni na jihočeských silnicích zavinila domácí nebo lesní zvěř 57 nehod. Představuje to jen nepatrný zlomek z téměř 4300 havárií. Ale řada řidičů srážky se zvěří nenahlásí. Hroch dodal, že kraj by přivítal, pokud se v budoucnosti na projektu podílely například některé pojišťovny nebo organizace BESIP. Pachové a optické ohradníky už stojí podél více než šesti stovek kilometrů jihočeských silnic.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí