zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za záhadnou nemocí korálů v Karibiku možná stojí odpadní voda z lodí

31.07.2021
Příroda
Voda
Šlendryján
Za záhadnou nemocí korálů v Karibiku možná stojí odpadní voda z lodí

Rychle se šířící nemoc, která ve velkém zabíjí korály v Karibiku, možná souvisí s odpadní vodou vypouštěnou z velkých lodí. S tímto závěrem podle listu The Guardian přišli vědci, kteří zkoumali zasažené korálové útesy a zjistili, že větší poškození lze pozorovat v blízkosti velkých přístavů. Záhadná nemoc korálů znepokojuje mořské biology už několik let, objevila se už nejméně v 18 karibských zemích.

Odborníci nemoc nazývají zkratkou SCTLD (stony coral tissue loss disease) a zatím nevědí, co ji způsobuje - zda je původcem bakterie, virus, chemická látka nebo jiná infekce. Vědci z institutu mořské biologie na Bahamách ale nedávno zjistili, že nemoc je rozšířenější na útesech, které jsou blíže tamním velkým přístavům, například tomu v Nassau. Pracují proto s hypotézou, že její vznik souvisí s vypouštěním vody ze stabilizačních nádrží velkých plavidel.

"Nemoc se rozšířila na úseku korálových útesů dlouhém asi 75 kilometrů. Mluvíme tu skoro o celém jižním pobřeží ostrova Grand Bahama," uvedla Krista Shermanová, spoluautorka studie zveřejněné v odborném periodiku Frontiers in Marine Science. Kolonie korálů ve větší vzdálenosti od pevniny tolik zasažené nejsou.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí