zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vídeňský ústřední hřbitov staví energeticky soběstačnou márnici

11.08.2021
Energie
Urbánní ekologie
Vídeňský ústřední hřbitov staví energeticky soběstačnou márnici

Vídeňský ústřední hřbitov je nejen druhým největším hřbitovem v Evropě, ale i magickým místem, kde svůj poslední odpočinek našly známé osobnosti jako Beethoven, Brahms, Schubert nebo Falco. Na nejvýznamnějším hřbitově ve Vídni nově vzniká energeticky soběstačná márnice s kapacitou 400 rakví, pitevna i památní místo pro lidi, kteří své tělo po smrti věnují vědě.

Vídeňský ústřední hřbitov čeká modernizace, která by měla být dokončena v polovině roku 2022. Vedle nové moderní márnice, která počítá s kapacitou až 400 rakví, vznikne i památní místo pro lidi, kteří své tělo po smrti chtějí věnovat vědě. Při plánování jednotlivých projektů sází Vídeň na hospodárnost a také využití obnovitelných zdrojů energie. Márnice tak bude díky instalované fotovoltaice na střeše budovy energeticky soběstačná. U vjezdu do márnice pak hřbitov plánuje nainstalovat i nabíjecí stanici pro elektromobily.

V rámci programu posmrtného darování těla Univerzity Sigmunda Freuda ve Vídni navíc vznikne v Ústředním hřbitově i pietní místo pro dárce. ,,Program dárcovství těla je skvělé doplnění praktického vzdělání budoucích mediků na naší fakultě a otevírá všem, kteří o to mají zájem, možnost rozvíjet vědu a přispět ke zvýšení kvality zdravotnictví", vysvětluje přínosy dárcovského programu rektor soukromé Univerzity Sigmunda Freuda ve Vídni Prof. Alfred Pritz.

Pod správu Vídeňských hřbitovů spadá celkem 46 hřbitovů s více jako 550 000 hroby. Celkem dosahují hřbitovy rozlohy pěti kilometrů čtverečních, přičemž největší je právě Centrální hřbitov, který je hned po hamburském Ohlsdorfu druhým největším hřbitovem v Evropě. Na Centrálním hřbitově je pochován např. Ludwig van Beethoven, Johann Strauss či zpěvák Falco.

Foto: (C) WienTourismus/Gregor Hofbauer

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí