zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce postižené tornádem budou spolupracovat při obnově zeleně

06.08.2021
Příroda
Havárie
Obce postižené tornádem budou spolupracovat při obnově zeleně

Obce na Břeclavsku a Hodonínsku poničené červnovým tornádem budou při obnově zeleně na svém území postupovat společně. Pomáhat jim budou odborníci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, která sídlí v nedaleké Lednici. V tiskové zprávě o tom informovala břeclavská radnice.

Na území 26 kilometrů, kterým se na konci června prohnalo tornádo o síle F4, zůstaly poničené tisíce stromů, velká část z nich zdobila veřejná prostranství uvnitř obcí. Právě tam ale bude muset jejich obnova počkat nejdéle. "Hrušky mají zájem o celkovou koncepci obnovy zeleně v obci, nejdříve je ale třeba obnovit technickou infrastrukturu, především elektrické a plynové vedení," uvedla starostka Hrušek Jana Filipovičová (za KDU-ČSL).

Stejná situace je také v ostatních postižených obcích. První výsadby se proto pravděpodobně uskuteční v okolí obcí, v poškozených parcích a parkových lesích. Prostranství uvnitř obcí budou osázena teprve po zpracování projektové dokumentace. Převážná většina z nich je proto naplánovaná až na příští rok.

Kromě samotné výsadby je pro obce zásadní také následná péče o zeleň.

"Při vypisování dotačního titulu na obnovu zeleně budeme apelovat na ministerstvo pro místní rozvoj, aby součástí podpory byla i následná péče. Je snadné zasadit, složitější je ale zvládnout zalévání," uvedl místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

Tornádo se prohnalo přes území dlouhé 26 kilometrů na Břeclavsku a Hodonínsku večer 24. června, provázela jej silná bouře s krupobitím. Zničeno bylo přes 1200 domů, více než 180 bylo následně nutné strhnout, šest lidí při tornádu zemřelo, desítky utrpěly zranění.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí