zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německá pošta přispěje k ochraně klimatu nákupem elektrických letadel

10.08.2021
Doprava
Klimatické změny
Německá pošta přispěje k ochraně klimatu nákupem elektrických letadel

Německá pošta přispěje k ochraně klimatu nákupem 12 elektrických nákladních letadel. Dopisy a balíky budou doručovat na stokilometrové vzdálenosti. Dnes to uvedla divize Deutsche Post, společnost DHL Express, a dodala, že plánuje první síť elektrických nákladních letadel na světě.

"Pevně věříme v budoucnost logistiky s nulovými emisemi," řekl podle agentury Reuters generální ředitel DHL Express John Pearson. "Na naší cestě k logistice šetrné k životnímu prostředí hraje rozhodující roli elektrifikace všech druhů dopravy," dodal.

Firma stroje s názvem Alice objednala u společnosti Eviation. Podnik patří Singapore's Clermont Group. Jako jeden z několika vyvíjí malé letouny, které nebudou potřebovat mnoho energie, budou se dát levně provozovat, budou vypouštět méně škodlivých emisí a budou se také pohybovat tišeji než běžná letadla. Eviation odhaduje, že stroje může dodat v roce 2024.

Objednaná letadla bude moci řídit jen jeden pilot. Na vzdálenost až 815 kilometrů budou schopná přepravit náklad o váze více než 1200 kilogramů. Hodí se tak zatím jen pro méně vzdálené cíle. DHL Express zatím provozuje po celém světě letku o více než 260 běžných letadel.

Koncern investuje do roku 2030 do snižování emisí oxidu uhličitého sedm miliard eur (178 miliard Kč). Většinu prostředků použije pro elektromobily, které budou zásilky doručovat posledních pár kilometrů k adresátům, a na klimaticky neutrální budovy, uvedl web týdeníku Der Spiegel. K ceně objednaných letadel se nevyjádřil.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí