zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha zřídí organizaci pro instalaci fotovoltaických panelů na střechy

16.08.2021
Solární energie
Praha zřídí organizaci pro instalaci fotovoltaických panelů na střechy

Ještě letos má začít fungovat příspěvková organizace, která bude mít na starosti instalaci fotovoltaických panelů na střechy budov v majetku hlavního města. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Praha si nedávno schválila klimatický plán, podle kterého by měly být do roku 2030 panely umístěny na 20.000 střechách. Zatím město technologii testuje na dvou bytových domech na Černém Mostě.

O vzniku organizace podle náměstka nyní jedná rada města. "Byl bych rád, kdyby začala fungovat už od 1. října jakožto Pražské společenství obnovitelné energie," řekl. Dodal, že s ohledem na ambiciózní plány Evropské unie v oblasti obnovitelné energie bude město muset hledat cesty, jak zachovat udržitelné ceny pro koncové zákazníky, a právě fotovoltaika je jednou z nich.

První projekt instalace panelů na Černém Mostě radní města schválili koncem loňského roku. Zkušební provoz je naplánován do konce letošního roku a vyjde na 1,9 až 3,5 milionu korun. Poté jej město vyhodnotí a případně naváže dalšími podobnými projekty, které by již měla mít na starosti nová příspěvková organizace. Podle dřívějších vyjádření by mohla své služby nabízet i soukromým majitelům domů.

Podle nedávno zveřejněné analýzy, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala konzultační společnost EkoWATT, mohou střechy rodinných a bytových domů v metropoli a jejím okolí poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice pro 120.000 až 170.000 domácností. Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR jinak od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí