zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci našli na Sibiři lvíčata, která žila před desítkami tisíc let

21.08.2021
Příroda
Vědci našli na Sibiři lvíčata, která žila před desítkami tisíc let

V tajícím permafrostu - věčně zmrzlé půdě - na Sibiři se našlo podle vědců úžasně dobře zachovalé jeskynní lvíče, které žilo před 28.000 lety. V samičce nazvané Sparta dokonce ještě mohou být zbytky mateřského mléka, uvedla agentura Reuters s odvoláním na studii zveřejněnou na webu časopisu Quaternary.

Sparta se našla u řeky Semjujeljach v Jakutsku na východní Sibiři před třemi lety. O rok dříve se tu našlo jiné lvíče, pojmenované Boris. Ačkoliv místa nálezů byla vzdálena 15 metrů, obě lvíčata od sebe dělil dlouhý časový úsek. Samec Boris žil přibližně před 43.500 lety.

Lvíčata stará jen měsíc či dva našli sběratelé mamutích klů. Ve stejné oblasti se před několika lety našla dvě jiná lvíčata

Jeden z autorů studie Valerij Plotnikov řekl agentuře Reuters, že Sparta byla tak dobře zachovalá, že stále měla srst, vnitřní orgány a kostru. "Sám nález je jedinečný, žádný takový v Jakutsku nebyl," řekl. Vědci podle něj doufají, že ve Spartě se zachovaly i zbytky mateřského mléka, což by pomohlo k objasnění, čím se živila matka mláděte.

Jeskynní lvi vyhynuli před tisíci lety.

Podobné nálezy na rozlehlé Sibiři se dějí s rostoucí pravidelností. Klimatické změny ohřívají Arktidu rychleji než jiné končiny světa, což se projevuje i v tom, že tající permafrost stále častěji vydává dávno skryté poklady.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí