zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Území v okolí zříceniny hradu Pyšolec na Ždársku se stalo přírodní rezervací

21.08.2021
Chráněná území
Území v okolí zříceniny hradu Pyšolec na Ždársku se stalo přírodní rezervací

Území v okolí zříceniny hradu Pyšolec na Ždársku se stalo přírodní rezervací. Zvýšenou ochranu získalo téměř 40 hektarů pozemků v údolí řeky Svratky se zachovalými listnatými lesy. Vyplývá to z údajů na webu kraje. O vydání nařízení, které se týká zřízení nové přírodní rezervace, dnes rozhodla krajská rada. Novinářům to řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).

"Jedná se o rezervaci, která má výměru 39,6 hektaru a dotýká se katastrálních území obcí Kobylnice nad Svratkou, Koroužné, Pivonice a Vír," řekla Hajná. Doplnila, že krajský odbor životního prostředí nechal zpracovat podrobné průzkumy území a následně plán péče. "Celý proces byl projednáván s vlastníky té půdy a samozřejmě s obcemi. V tomto případě nikdo neuplatnil žádné připomínky," uvedla.

Na území nové rezervace, tedy v okolí zříceniny a v navazující lokalitě Podskalí, se podle údajů kraje vedle populace mloka skvrnitého a ptáků hnízdících v dutinách vyskytují vzácné druhy brouků, pavouků nebo měkkýšů.

Zříceninu Pyšolce letos převzala do svého vlastnictví obec Vír, na převodu památky se dohodla se státním podnikem Lesy ČR. Obec se 700 obyvateli se chce postarat o zajištění zbylého zdiva a místo ve větší míře zpřístupnit turistům. "Prostudovali jsme si plán péče (v rezervaci), proti našim záměrům nijak není," řekl ČTK vírský starosta Ladislav Stalmach k vyhlášení rezervace. Doplnil, že zajímavá příroda by naopak mohla pro návštěvníky představovat další cíl.

Zřícenina hradu Pyšolec je památkově chráněná od roku 1958. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století na kopci v meandru Svratky, zanikl v 15. století. V terénu je doposud patrný systém valů, zbytky mohutné válcové věže a paláce. Pyšolec je jednou ze tří zřícenin hradů v okolí Víru. Zubštejn a Aueršperk spravuje město Bystřice nad Pernštejnem.

Na Vysočině bylo do dneška podle údajů dostupných na webu 77 přírodních rezervací. Maloplošných zvláště chráněných území je v kraji celkem více než 200.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí