zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mezinárodní den čistého ovzduší za modrou oblohu

07.09.2021
Ovzduší
Mezinárodní den čistého ovzduší za modrou oblohu

Mezinárodní den čistého ovzduší za modrou oblohu vyhlásilo Valné shromáždění OSN na 7. září s cílem posílit mezinárodní spolupráci při zlepšování kvality ovzduší a snižování jeho znečištění. Vyhlášení bylo provedeno prostřednictvím rezoluce 74/212[1] a přijato na 52. plenárním zasedání tohoto shromáždění dne 19. prosince 2019.

Rezoluce byla přijata bez hlasování,[2] což obecně naznačuje, že všechny země uznávají důležitost tohoto tématu, jsou v této otázce jednotné a neexistují žádné zjevné rozpory.

Valné shromáždění v této rezoluci zdůraznilo ,,potřebu posílit mezinárodní spolupráci na globální, regionální a subregionální úrovni v různých oblastech souvisejících se zlepšováním kvality ovzduší, včetně shromažďování a využívání údajů, společného výzkumu a vývoje a sdílení osvědčených postupů". Součástí je zvláštní zaměření na nepřiměřený dopad špatné kvality ovzduší na ženy, děti a starší osoby.[3][4]

Cílem mezinárodního dne je zvýšit povědomí o významu čistého ovzduší pro zdraví, produktivitu, ekonomiku a životní prostředí; ukázat úzkou souvislost kvality ovzduší s dalšími environmentálními a rozvojovými výzvami, jako je změna klimatu; podporovat řešení, která zlepšují kvalitu ovzduší, sdílením využitelných poznatků, osvědčených postupů, inovací a úspěšných příkladů; a spojit různé aktéry pro společné národní, regionální a mezinárodní přístupy k účinnému řízení kvality ovzduší.

Mezinárodní den se poprvé slavil 7. září 2020 a akce se konaly po celém světě. Vzhledem k pandemii covidu-19 se však většina vzpomínkových akcí konala virtuálně.[4] Hlavními koordinačními partnery Mezinárodního dne byly Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a Koalice pro klima a čisté ovzduší za účelem snížení emisí látek s krátkým poločasem rozpadu (CCAC), přičemž další finanční prostředky poskytlo Spolkové ministerstvo životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti Německa (BMU).[5]

  1. A/RES/74/212 - E - A/RES/74/212 -Desktop. undocs.org [online]. [cit. 2021-08-21]. Dostupné online.
  2. ? Taking Up Second Committee Reports, General Assembly Adopts 47 Resolutions, including Texts to Combat Protectionism, Unilateral Economic Measures [online]. UN Meetings Coverage [cit. 2020-12-26]. Dostupné online. (anglicky)
  3. ? General Assembly Resolution 74/212 International Day of Clean Air for blue skies [online]. United Nations [cit. 2020-12-26]. Dostupné online. (anglicky)
  4. ? Skočit nahoru k:a b Build a better future with blue skies for all, UN urges, marking first International Day of Clean Air. UN News. UN News, 7 September 2020. Dostupné online [cit. 26 December 2020]. (anglicky)
  5. ? Partners [online]. 15 August 2020. Dostupné online. (anglicky)

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí