zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dva polští miliardáři chystají společnou výstavbu malých jaderných reaktorů

01.09.2021
Atomová energie
Dva polští miliardáři chystají společnou výstavbu malých jaderných reaktorů

Polští miliardáři Zygmunt Solorz-Żak a Michał Sołowow dnes oznámili, že jejich firmy vytvoří společný podnik pro výstavbu a provoz malých jaderných reaktorů. Dodali, že tak chtějí pomoci Polsku v přechodu ke zdrojům energie šetrnějším k životnímu prostředí. V současnosti Polsko vyrábí většinu své elektřiny z uhlí.

Předpokládá se, že společný podnik vybuduje čtyři až šest malých malých modulárních reaktorů (SMR), z nichž každý bude mít kapacitu 300 megawattů. Hodnota projektu nebyla zveřejněna, napsala agentura Reuters.

Společný podnik vytvoří elektrárenská skupina ZE PAK, kterou kontroluje Solorz-Żak, a investiční firma MS Innovation Impulse, kterou vlastní Sołowow. "Potřebujeme levnou a čistou energii, abychom se mohli rozvíjet jako stát a společnost," uvedl Solorz-Żak.

Polská vláda letos přijala novou energetickou strategii pro období do roku 2040, která zahrnuje postupný přechod země od uhlí k čistším zdrojům energie. Česká republika již delší dobu vede s Polskem spory kvůli plánovanému prodloužení a rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí