zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

E.ON Energy Globe zná vítěze dvou finálových kategorií

06.09.2021
Ovzduší
Ekologické stavění, bydlení
E.ON Energy Globe zná vítěze dvou finálových kategorií

Pasivní dům pro seniory Domov Podhradí a chytrá aplikace na měření kvality vzduchu v kancelářích Luftio. To jsou vítězové prvních dvou kategorií letošního ročníku E.ON Energy Globe. V krásném prostředí pískoven u Veselí nad Lužnicí proběhlo první ze třech letošních vyhlášení prestižních ekologických cen, které už třináctým rokem pořádá v České republice společnost E.ON. Součástí akce byl i koncert skupiny Monkey Business a zúčastnili se i ambasadoři jednotlivých projektů Ondřej Gregor Brzobohatý, Matěj Ruppert, Bára Jánová a Veronika Khek Kubařová.

,,Každý rok obdivuji, kolik zajímavých a kreativních nápadů se nám do soutěže hlásí a letošní ročník nebyl výjimkou. Naplňuje mě to nadějí, že budoucnost nemusí být tak černá, jak někteří předpovídají," říká Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.

V kategorii Země zvítězil projekt pasivního domu pro seniory Domov Podhradí z Týnce nad Labem, který byl ve finálové dvojici s první uhlíkově neutrální městskou čtvrtí Chytré Líchy z Židlochovic. ,,Tím, že jsme vyhráli, můžeme být inspirací pro ostatní. Domov Podhradí je malinký lokální projekt a překvapilo mě, že dokážeme zaujmout a vyhrát i nad tak velkým, jako je městská čtvrť. Je to ukázka toho, že každý střípek je důležitý a dohromady dávají celou udržitelnou mozaiku pro naší planetu," uvedla Dana Motlová, spolumajitelka a provozovatelka Domova Podhradí, která si převzala hlavní cenu od partnera této kategorie společnosti Hornbach.

V kategorii Vzduch veřejnost nejvíce ocenila projekt chytrého zařízení, které hlídá kvalitu vzduchu v kancelářích. To vytvořil studentský start-up Luftio. Ve finále porazil projekt Fakta o klimatu, který sbírá a zveřejňuje informace o klimatické změně. ,,Je to úžasný pocit. Rok a půl tvrdé práce se nám vyplatil a doufáme, že nás to nakopne k dalšímu rozvoji. Chceme dělat analýzy ve firmách a bojovat proti špatné kvalitě vzduchu ve vnitřních prostorech," doplnil Josef Tatíček, spoluzakladatel start-upu Luftio. Toho ocenil partner kategorie Vzduch společnost De Dietrich.

Vyhlášení dalších dvou kategorií se přesouvá do Znojma, kde proběhne v areálu znojemského hradu ve čtvrtek 9. září od 19 hodin. Ocenění se tentokrát dočkají projekty v kategorii Voda a Oheň. Po vyhlášení bude následovat koncert zpěvačky Emmy Drobné a zúčastní se i ambasadoři jednotlivých projektů z řad známých osobností. Akce je znovu otevřená široké veřejnosti a je pro příchozí zcela zdarma.

Záznam prvního vyhlášení můžete sledovat níže:

Soutěž E.ON Energy Globe - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí