zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mosaic House Design Hotel inspiruje. Neplýtvá vodou ani energiemi

09.09.2021
Energie
Voda
Ekologické stavění, bydlení
Mosaic House Design Hotel inspiruje. Neplýtvá vodou ani energiemi

Výjimečnému hotelu nedaleko Karlova náměstí v Praze dala jméno fasáda pokrytá mozaikou z třicátých let, která je památkově chráněná. Aby bylo možné docílit energeticky úsporné budovy, musel se hotel zateplit zevnitř a původní mozaikovitá okna se nahradila replikami se 4 skly zvenku. Okna jsou přizpůsobená světelným podmínkám (využití reflexních či teplo pohlcujících skel) a využívají automatické vnější žaluzie. V pokojích se nacházejí čidla, která vypínají topení či chlazení v závislosti na přítomnosti osob či otevření okna.

Je dokázáno, že v hotelech lidé spotřebují více vody na hlavu než doma. Snahou bylo zabránit plýtvání pitnou vodou, a tak se zde využívá šedá voda z umyvadel a sprch ke splachování toalet. Jejich systém denně zvládne přečistit 4 kubíky šedé vody, což odpovídá pětině celkové potřeby při plné obsazenosti hotelu. Majitelé si pochvalují také efektivní řešení ohřevu teplé vody s pomocí rekuperace šedé vody, přebytkového tepla z technologických zařízení a následně solárních panelů. Část hotelu pokrývá zelená střecha zadržující vodu, terasy jsou osázené bohatou zelení v květináčích, která díky přirozenému výparu funguje jako přírodní klimatizace. Stín a ochlazení přináší také dva stromy, které v betonové džungli před hotelem zasadili sami majitelé.

Mosaic House Design Hotel se v současné chvíli účastní soutěže Adapterra Awards, která oceňuje projekty a opatření zvyšující odolnost proti extrémům počasí - vedru, suchu, ale i přívalovým srážkám, povodním nebo silnému větru. Na www.adapterraawards.cz můžete až do 15. října hlasovat pro nejzajímavější z nich, který od veřejnosti obdrží Cenu sympatie.

Foto: archiv Nadace Partnerství, autor: Vojta Herout


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí