Pátek, 3. května 2024

Lesníci s ornitology instalují ptačí budky, chrání tak lesy před škůdci

Lesníci s ornitology instalují ptačí budky, chrání tak lesy před škůdci

Tisíce ptačích budek každoročně instalují na stromy v porostech lesníci s ornitology. Další udržují a čistí. Podporují tak hnízdění ptáků, kteří chrání les před hmyzími škůdci včetně kůrovců, ale i před hlodavci.

Na snímku Libora Oplustila z ČSOP Břeclav jsou mláďata kalousů ušatých stará 3 až 4 týdny

,,Budky se dnes nově instalují do mladších porostů, ve kterých ještě nejsou stromy s dutinami. Jinde je od srpna do konce roku, kdy nejsou obsazené, kontrolujeme, čistíme, opravujeme a udržujeme, aby byly na jaře připravené k hnízdění. Často z nich odstraňujeme třeba stará hnízda plšíků nebo sršňů, vos a čmeláků," říká ornitolog Miroslav Dusík, který s Lesy ČR spolupracuje. Každá budka má číslo a je evidovaná s GPS souřadnicemi. ,,Dlouhodobě tak v konkrétním místě sledujeme vývoj ptačí populace," dodává.

Díky této péči v lesích hnízdí více ptáků než v minulosti a přibývá i různých druhů.

Projekt Lesů ČR v Jizerských horách například loni finančně podpořil Liberecký kraj. ,,Na lesních správách Frýdlant v Čechách a Jablonec nad Nisou jsme vyčistili, zkontrolovali nebo vyměnili nevyhovující budky pro dutinové pěvce za nové, jako jsou třeba sýkory, brhlíci, rehci, skorci, konipasové nebo šoupálci," zmiňuje Eva Kajzarová z oblastního ředitelství podniku ve východních Čechách.

Budky vyvěšované ve státních lesích vyrábějí truhláři v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí. ,,Ročně až tři tisíce a polovinu z nich dodáváme lesním správám. O zbytek mají zájem hlavně školy a další vlastníci lesů. Tvar i velikost budky samozřejmě přizpůsobujeme druhům ptáků," uvádí ředitel závodu Miloš Pařízek.

Kromě budek pro dutinové pěvce se plošně instalují také budky pro dravce a sovy, predátory drobných hlodavců. Jde o společný projekt s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Chráníme tak les, když přirozeně snižujeme počet hlodavců, kteří by likvidovali sazenice lesních dřevin," vysvětluje Ondřej Pecháček, vedoucí Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody z Lesů ČR.

Projekt ,,Hnízdní podpora dutinových ptáků v Jizerských horách v roce 2023" finančně podpořil z dotačního fondu Liberecký kraj v rámci programu 8.2. Podpora ochrany přírody a krajiny částkou 97 279 Kč z celkových nákladů na realizaci ve výši 138 977 Kč.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů